Buďte realisti

Spoločné fotografovanie môže byť často zábavné. Ovšem niekedy, ani tak celkom nie. Práve svadobný deň ako taký, býva pre mladomanželov viac stresujúci, ako zábavný a napätie opadne často až niekde na svadobnej hostine, po pár pohárikoch. Všetko však záleží od nastavenia mysle. Ako sa (duševne) pripraviť na to, aby všetko prebehlo, ako má a aby ste boli vo vzťahu vy a fotograf so svadbou spokojní? Kľúčom k spokojnosti je stanoviť si reálne očakávania. Pretože práve príliš vysoké, až nerealistické očakávania sú hlavným prameňom sklamania a frustrácie. Ktoré sú podľa mňa tie najčastejšie ?

Očakávate, že všetky fotky budú ako z módneho katalógu.
Nebudú. To, čo vidíte na stránkach fotografov, je len výber toho najlepšieho. Uvedomte si, že ide o zábery, ktoré fotograf “zbieral” niekoľko dlhých rokov. V skutočnosti bude takýchto fotografií na vašom albume možno zopár, hlavne z portrétneho fotenia, kde je priestor na experimentovanie a hru so svetlom. Prevažná väčšina však budú fotografie priateľov, zabávajúcich sa svadobných hostí, rodinné fotografie, či zábery tancujúcich ľudí. O tom je predsa svadba, no nie ?

Očakávate, že všetko vybavíte zopár kliknutiami v priebehu pár minút.
Ak čakáte, že strýko Google to urobí za Vás a stačí do neho pár týždňov pred svadbou naťukať “svadobný fotograf”, stlačiť enter a okamžite nájdete ideálneho hrdinu, môžete sa dočkať určitého sklamania. V skutočnosti Vás Google zahĺti stovkami výsledkov, medzi ktorými nájdete fotografov, ktorých štýl sa Vám nebude páčiť, ktorí budú príliš drahí, ktorí ponúkajú balíky, aké Vám nevyhovujú, až napokon predsa nájdete toho ideálneho, ktorý ale bude mať váš termín už obsadený a tak môžete začať odznova. Nehovoriac o ďalšom osobnom stretnutí, ach jaj, kedy to máte všetko stihnúť ?

Očakávate, že výberom najdrahšieho fotografa dostanete najlepšie fotky.
Podľahnúť tomuto psychologickému efektu môže byť veľmi jednoduché. Áno, žijeme v konzumnej spoločnosti. Či chceme, či nie, od mala sme z každej strany masírovaní reklamami o tom, čo je exkluzívne, čo majú a čo nemajú robiť úspešní ľudia a podobne. Čo nám ako prvé napadne, keď uvidíme skutočne drahú vec ? Predpokladáme, že je ozaj kvalitná. V skutočnosti ale nie vždy máme vedomosť o tom, aká je jej reálna hodnota, alebo výrobná cena. Robíme to automaticky. Platí to však aj opačne. Náš mozog podvedome pohŕda všetkým, čo je označené ako “lacné”, alebo “najlacnejšie”. Takmer vždy si týmto slovám priradíme význam “nekvalitné” či “podradné”. Vo svete fotografie však často platí, že byť drahý, či až byť najdrahší, neznamená vôbec nič. Je to len marketingová stratégia, ktorá vytvára ilúziu exkluzivity. Veci, na ktorých skutočne záleží, sú úplne iné, než cena.

Očakávate 1500 fotografii.
Áno, sčasti Vám aj rozumiem. Fotograf je s vami celý deň, fotí všetko naokolo ako zmyslov zbavený, aby Vám nakoniec odovzdal 300 záberov ? A kde je tá fotka, na ktorej tancujem so strýkom Ferom ? Pozrite sa však na to aj z druhej strany. Za fotografa ste si nezaplatili preto, aby vám odovzdal tisícky nejakých fotiek. Zaplatili ste si za to, aby vám odovzdal len tie najlepšie. Medzi jeho prácu patrí aj to, aby vymazal fotky nepodarené, fotky na ktorých práve jete, kde máte zatvorené oči, zlý výraz tváre, prípadne sú zábery neostré, rozmazané, či inak zlé, alebo do záberu práve niekto vbehol. Nezabúdajte, toto nie je dovolenka na Malte, je to svadobný deň. Seriózny fotograf vždy starostlivo roztriedi zábery tak, aby vám odovzdal len tie, ktoré budú spĺňať určitý kvalitatívny štandard. Pri fotení celého svadobného dňa sa preto skôr pohybujte na čísle 400-500.

Späť na blog