Typy svadobných fotografov

Nájsť svadobného fotografa vôbec nemusí byť ľahká úloha, zvlášť, ak človek nemá konkrétne referencie od niekoho známeho a tým pádom hľadá fotografa takpovediac naslepo, alebo na náhodu. Internetové vyhľadávače Vás okamžite zahĺtia desiatkami, vo väčších okresoch možno až stovkami výsledkov. Len tak pre zaujímavosť, podľa štatistík Google z roku 2017, až 61% ľudí automaticky kliká na prvé tri nájedné výsledky a iba 10% ľudí sa prekliká až na stranu č. 2 vo vyhľadávaní (ale o tom niekedy inokedy). Koho si teda z takého obrovského množstva vybrať ? Na aké typy svadobných fotografov vlastne môžete pri svojom hľadaní naraziť ? Aké výhody a nevýhody so sebou prinášajú ? Akým štýlom môžu nafotiť Vašu svadbu ? Možno sa aj Vy budete po prečítaní nasledujúcich riadkov pozerať na celú vec z trochu inej perspektívy.

1. Profesionálny svadobný fotograf
Profesionálny svadobný fotograf je niekto, kto sa touto prácou živí, pričom sa dá povedať, že 75-80% jeho zákaziek tvorí fotenie svadieb a portrétové fotenie. Tí úspešnejší zvyknú tiež organizovať rôzne fotografické workshopy, na ktorých odovzdávajú svoje znalosti a skúsenosti ďalším ľuďom.

Výhody
* Skúsenosti – s prihliadnutím na to, že profesionálny svadobný fotograf fotí minimálne 30+ svadieb ročne, s určitosťou sa dá povedať, že má za sebou mnoho rôznych situácií, ktoré počas svadobného dňa môžu nastať. Profesionálny fotograf je rýchly, pohotový a okamžite sa vie prispôsobiť aj najhorším možným situáciám, akými sú zlé svetelné podmienky, kontrastné scény a podobne. Priebeh svadobného dňa pozná dokonale a všetky udalosti očakáva v dostatočnom predstihu ešte predtým, ako nastanú.

* Konzistentnosť – tak, ako môže vo futbale slabý tím prekvapiť a aj posledný občas môže zdolať prvého, tak sa každému fotografovi občas môže podariť kvalitný záber, ktorý sa proste bude páčiť. Avšak, od profesionálneho fotografa môžete očakávať, že tých dobrých záberov, bude väčšina a nebudú len dielom náhody. Pri ňom sa Vám nestane, že sa budete prehrabávať desiatkami “priemerných” fotiek, z ktorých občas nejaká zaujme. Má vysoký štandard a spĺňa aj najnáročnejšie očakávania.

* Fotografické cítenie – u skúseného fotografa je samozrejmosťou, že má na dianie okolo seba ten správny fotografický pohľad a aj zdanlivo obyčajné veci budú mať na jeho záberoch ten správny “šmrnc”.

* Záložná technika – každý seriózny fotograf si je veľmi dobre vedomý toho, že aj najdrahšia technika môže občas zlyhať. To neplatí len o foto-technike, ale aj o počítačoch, či hard-diskoch. Profesionálny fotograf vždy používa záložné kusy techniky a ukladá Váš príbeh na viac, ako jeden počítač.

* Kam zmizol môj fotograf ? – prípadov, kedy fotograf vôbec nedorazil na dohodnuté fotenie, prípadne vašu svadbu nafotil, ale jeho Facebook zrazu neexistuje a vy ste v živote neuvideli ani jednu fotku je, žiaľ, pomerne dosť. Toto sa vám pri profesionálovi stať nemôže.

Nevýhody
* Vysoká vyťaženosť – svadby sú, až na výnimočné prípady, väčšinou víkendovou záležitosťou. Preto môže byť počas hlavnej svadobnej sezóny problém zohnať voľného fotografa. Ako som už spomínal, špičkoví fotografi bývajú často obsadení aj na dva roky dopredu.

* Cena – keď prvý krát uvidíte cenovú ponuku profesionálneho svadobného fotografa, väčšinou to bude pre Vás znamenať mierny šok. Ako sa však hovorí, všetko má svoju hodnotu. Dostanete prémiovú kvalitu – ale za prémiovú cenu. Treba si uvedomiť, že profesionálny fotograf sa svojou prácou spravidla živí, tak tomu musí prispôsobiť aj svoje ceny.

2. Víkendový bojovník
Termín “víkendový bojovník” sa často používa pre ľudí, ktorí robia niečo iba cez víkendy. Či už je to záhradkár, mechanik, maliar, alebo reštauratér. Víkendový bojovník – fotograf, samozrejme fotí svadby. Vo väčšine prípadov má inú pravidelnú prácu, ktorá ho živí a fotografovaním si len privyrába.

Výhody
* Skúsenosti – hoci si to mnoho ľudí neuvedomuje, víkendový fotograf vo väčšine prípadov fotí približne rovnaký počet svadieb, ako profesionálny fotograf, vzhľadom na to, že svadby sú prevažne víkendovou záležitosťou. Na rozdiel od profesionálneho fotografa sa touto činnosťou neživí a nie je to jeho hlavným zdrojom príjmov.

* Konzistentnosť– podobne, ako profesionálny fotograf, aj víkendový fotograf, ak berieme do úvahy tých, ktorí sa tomu venujú už nejaký čas, má dostatok potrebných skúseností na to, aby svoju prácu vykonal spoľahlivo a bez problémov.

* Cena – vzhľadom na to, že príjem víkendového fotografa pochádza predovšetkým z jeho stabilnej práce, ceny služieb bývajú o niečo nižšie, ako u profesionálnych fotografov, prijateľné aj pre iné skupiny ľudí, prípadne pre menej náročných klientov.

Nevýhody
* Čas post-procesu – keďže má víkendový fotograf v prvom rade svoju stabilnú prácu, do ktorej musí chodievať, voľného času, ktorý by venoval úprave fotiek, má pochopiteľne menej. V niektorých prípadoch sa preto môže stať, že si na svoje fotky počkáte pekne dlho.

* Menšia variabilita služieb – víkendový fotograf spravidla neponúka tak kompletný “balík” služieb, ako profesionálny fotograf, či svadobná agentúra. Ak čakáte videoalbumy, fotenie behom týždňa, fotokútik, sekundárneho fotografa, či fotenie v ateliéri, môžete ostať sklamaní.

3. Svadobná agentúra
Hoci svadobné agentúry nie sú v našich končinách tak rozšírené, ako fotografi-jednotlivci, ich trend je po vzore zahraničia určite stúpajúci a majú na trhu svadobnej fotografie svoje postavenie. Pre tých, ktorí očakávajú “kompletný servis”, od priestorov, hudby, kameramana, fotografa, čašníkov, či svadobnej výzdoby, môže byť agentúra zaujímavou voľbou.

Výhody
* Skúsenosti – každá seriózna svadobná agentúra dbá v prvom rade na to, aby zamestnávala kvalitných ľudí. To znamená, že môžete čakať skúseného fotografa, ktorý bez problémov splní to, čo Vám agentúra garantuje a čo od neho očakávate. Keďže pre svadobné agentúry pracujú spravidla profesionálni fotografi, platia tu v podstate tie isté pravidlá, čo pri profesionálnych fotografoch – jednotlivcoch.

* Viacero fotografických štýlov – keďže väčšina agentúr zamestnáva viac, ako jedného fotografa, dokáže spravidla vyhovieť väčšine Vašich požiadaviek. Či už sa Vám páči tradičný, reportážny, alebo umelecký fotografický štýl, agentúra Vám zabezpečí fotografa, ktorý plne vyhovie Vašim požiadavkám.

Nevýhody
* Neosobnosť – treba rátať s tým, že v prípade agentúr nekomunikujete s fotografom priamo. Stanovíte si svoje požiadavky, dohodnete všetky potrebné náležitosti a agentúra pošle na Vašu svadbu fotografa, ktorý je aktuálne k dispozícii, alebo ktorý spĺňa Vaše požiadavky. Neviete o ňom prakticky nič a nikdy predtým ste ho nevideli. Príde, nafotí, odovzdá zábery a tým to pre neho končí. Ak si navzájom povahovo nesadnete, máte zarobené na problém.

* Cena – k tomu len úplne krátko – v zabehnutej agentúre čakajte skôr štvor-miestnu sumu.

4. Zanietený amatér
Zanietený amatér je štádium, ktorým si prešla väčšina svadobných fotografov. Povedzme si úprimne, každý nejak začínal. Dobre poznajú svoju techniku, pracujú na sebe a zdokonaľujú svoje schopnosti. Väčšina z nich sa postupom času vypracuje na pravidelných svadobných fotografov.

Výhody
* Zanietenie – fotenie pre nich nie je prácou, ale záľubou. Táto činnosť ich baví, a preto od nich môžete očakávať skutočne pozitívny prístup, bez zbytočných špekulácií, či naťahovačiek.

* Cena – amatérsky fotograf je amatérskym fotografom z určitých dôvodov. Fotí spravidla preto, aby získal skúsenosti, či si vybudoval portfólio. Väčšina z nich fotí úplne zadarmo, alebo len za symbolické sumy.

Nevýhody
* Nedostatok skúseností – hoci môže amatérsky fotograf disponovať dobrým fotografickým cítením a vkusom, väčšinou nemá s fotením svadieb dostatok skúseností a stále sa len učí. Dá sa preto očakávať, že na svadobných záberoch to bude poznať. Keďže nemá úplne stopercentný prehľad o svadobnom dni, môže sta stať, že “prepasie” kľúčové zábery. Nemusí to automaticky znamenať, že výsledné fotky budú vyslovene zlé, je s ním však spojená značná miera rizika.

* Kolísavá kvalita – klient, ktorý si na svadbu dohodne amatérskeho fotografa, by mal rátať s tým, že značné percento záberov bude kvalitatívne tzv. “buď-alebo”. Niektoré budú fajn, iné priemerné a ostatné budú nepoužiteľné. Často záleží na šťastí a na náhode. Aj preto sa často zvykne používať pojem, “čo by si chcel za takú cenu”. Mnohým klientom to však postačuje.

* Nedostatok záložnej techniky – amatérsky fotograf prevažne vlastní jedno telo a jeden objektív, výnimočne nejaký ten blesk. Každá svadba je však sériou nekontrolovateľných udalostí a záložné kusy techniky by mali byť samozrejmosťou. Bez nej sa ľahko môže stať, že prídete o časť dňa, alebo aj o celú svadbu.

5. Strýko Bob
Strýko Bob, alebo aj teta Betty, je termín, ktorý sa v angličtine používa pre označenie zanieteného člena rodiny, alebo aj známeho, či kamaráta, ktorý vlastní zrkadlovku, alebo iný typ aspoň trochu lepšieho fotoaparátu. Mnohí ľudia sa na takéhoto známeho rozhodnú obrátiť v domnení, že bude schopný bez problémov napodobniť prácu fotografa, alebo v slušnej kvalite nafotiť ich svadbu s cieľom ušetriť pár stovák eur.

Výhody
* Cena – zadarmo, alebo za fľašu alkoholu.

Nevýhody
* Nedostatok skúseností – hoci sa v niektorých prípadoch môže strýko Bob na sociálnych sieťach prezentovať obstojnými zábermi, je viac, ako isté, že takýto človek nemá žiadne skúsenosti s fotením svadieb a nemožno od neho očakávať zábery, ani porovnateľné s niekym, kto sa foteniu svadieb aktívne venuje. A možno ani nevydrží celý deň stáť na nohách…

* Fotografický pohľad – vzhľadom na to, že je strýko Bob rodinný známy, podvedome bude mať tendenciu fotiť predovšetkým ľudí, ktorých pozná, alebo ktorí ho privolajú, aby ich odfotil. Výsledkom bude užšie zacielenie hostí a mnohí na záberoch pravdepodobne nebudú vôbec. To sa pri skúsenom fotografovi nestane.

* Kolísavá kvalita – podobne, ako pri zanietenom amatérovi, aj v tomto prípade bude kvalita záberov predovšetkým vecou náhody. Možno sa mu podarí zopár pekných záberov…a možno ani nie. Záleží od jeho úrovne.

* Mimo diania – ak bude strýko Bob Váš svadobný fotograf, on sám nebude na žiadnej fotke, alebo len na zopár z nich. To zrejme nechcete.

* Žiadna záložná technika – podobne, ako pri zanietenému amatérovi.

Záver
Čo dodať záverom ? Snáď len to, že svet nie je iba čierno-biely. Neexistuje iba dobrý a zlý fotograf. V praxi sa bežne stretnete s ľuďmi, ktorí v sebe nesú kúsok z každého. Že sa nedá striktne ukázať prstom, ktorého si vybrať. Pretože každému vyhovuje niečo iné a každý má iné očakávania. Niekto hľadá špičkovú kvalitu, iný zase kompromis. Že sú klienti, ktorí požadujú najnovšie trendy a vychytávky a naopak, klienti, ktorým stačí, že majú zo svadby “nejaké” fotky. Že bez ohľadu na to, či dobrý, či priemerný, či drahý, alebo lacný, každý fotograf si podchytí a zaujme istú cieľovú skupinu klientov. Celé umenie preto nespočíva v tom nájsť toho najlepšieho, ale toho najvhodnejšieho.

Späť na blog