Farebný model

Aj vám sa už stalo, že ste po vytlačení, či obdržaní papierových fotografii zistili, že niektoré farby na nich nie sú také, ako ste očakávali ? Že sú v skutočnosti iné, ako ich vidíte na monitore ? Nie, nie ste blázon, ani nestrácate farbocit. Za všetkým sú farebné modely. Farebných modelov je mnoho. Najrozšírenejšími, a v prípade fotografie najdôležitejšími, sú modely RGB a CMYK. Zatiaľčo tlačiarne používajú spravidla farebný model CMYK, váš monitor zase RGB. Aký je v nich rozdiel a na čo si dať pozor ?

RGB
Farebný model RGB (pozor, nemýliť si s farebným priestorom sRGB, AdobeRGB a pod.) je skratka anglických slov red, green a blue, čiže červená, zelená a modrá. Sú to tri základné farby, z ktorých sa v presne stanovenom pomere následne vytvárajú všetky ostatné farby a odtiene. Ak sú všetky tri farby zmiešané dokopy v plnom rozsahu, vznikne biela farba. Farebný model RGB sa používa takmer vo všetkých elektronických zariadeniach, či už je to monitor, TV, tablet, notebook, smartphone a podobne. Každý digitálny monitor pozostáva z malých pixelov, z ktorých každý pixel obsahuje tri svetelné jednotky (kanály) – červenú, zelenú a modrú. Intenzita svietenia každej jednej farby vytvára na monitore farebný obraz. Len pre zaujímavosť, pri 8-bitovom obraze na kanál, všetky tri kanály vo výsledku znamenajú 24 bitovú farebnú hĺbku na každý jeden pixel (3×8=24). To znamená až 16,7 miliónov odtieňov farieb. Pri 48-bitovom, či 96-bitovom obraze dokonca podstatne viac. Presný rozsah farieb sa však líši v závislosti od konkrétneho zariadenia.

CMYK
Na rozdiel od modelu RGB, ktorý sa používa v elektronike, je farebný model CMYK bežným štandardom v tlačiarenskom priemysle. Skratka CMYK pochádza z anglických slov cyan, magenta, yellow a key, v preklade azúrová, purpurová, žltá a “key” = kľúčová (čiže čierna) farba. Zatiaľčo pri modeli RGB zmiešaním všetkých troch farieb vzniká biela, v modeli CMYK je biela vnímaná ako základná farba a miešaním jednotlivých farieb dohromady vzniká farba tmavohnedá, z ktorej následne pridaním čiernej (čiže K), vznikajú tmavé odtiene, až farba, ktorú ľudské oko vníma ako čiernu. Tento farebný model je ideálny na tlač, keďže základná farba (biely papier) je už k dispozícii a pridávaním farieb C, M a Y vznikajú jednotlivé farebné odtiene. Čím viac farby sa pridá, tým tmavší odtieň vznikne.

RGB vs. CMYK
Aj napriek tomu, že CMYK je štandardizovaný farebný model, presný počet farieb sa môže líšiť v závislosti od tlačiarne a kvality toneru. V každom prípade však žiadna CMYK tlačiareň nedokáže namiešať tak vysoký počet odtieňov farieb, aký dokáže zobraziť monitor v prostredí RGB. Preto sa pred tlačou musí vykonať prevod z RGB do CMYK. Pri samotnom prevode, sa niektoré farby odstránia a nahradia sa takými, ktoré čo najvernejšie nahrádzajú farbu pôvodnú. Tomuto sa hovorí aj vypúšťanie farieb. Funguje to na podobnom princípe, ako zvukový formát mp3, pri ktorom sú vypustené zvuky, ktoré za bežných okolností ľudské ucho nevníma, čím sa vo výsledku dosiahne menšia veľkosť súboru. Bežné domáce tlačiarne si robia tento úkon automaticky pomocou naprogramovanej farebnej mapy, pričom užívateľ o tom ani nevie. Ich kvalita tlače je však na pomerne amatérskej úrovni. Profesionálne tlačiarne používané veľkými firmami, dokážu tlačiť ako v režime CMYK, tak niektoré aj priamo z modelu RGB. V druhom prípade k farebnému posunu oproti fotke zobrazenej na monitore nedochádza (za predpokladu, že je monitor správne nakalibrovaný). Nie všetky firmy však takéto tlačiarne vlastnia. Niektoré požadujú dodanie obrázkov už v modeli CMYK, niektoré si túto konverziu urobia pred tlačou sami, iné zase tlačia priamo z RGB. V tom všetkom však musíte vy, ako klient, mať už vopred jasno a vždy si s danou firmou tieto veci dohodnúť. Inak riskujete, že výsledné fotografie budú vyzerať inak, ako ich vidíte na monitore.

Späť na blog