Väčšina ľudí, ktorí hľadajú fotografa, spravidla o fotení nevedia takmer nič, alebo iba úplné základy. Preto ich pri výbere fotografa nezuaujímajú odborné fotografické pojmy, ani všeobecné formulky o tom, že si majú vyberať fotografa starostlivo, alebo že je svadba ich významným dňom. To predsa sami už dávno vedia. Skôr ich trápi myšlienka, čo ak si vyberú zle ? Pre mňa je dôležité, aby ste sa pri výbere fotografa dozvedeli to, čo Vás skutočné zaujíma. Žiadne neutrálne frázy, ale konkrétne odpovede. V súčasnosti sa ceny svadobných fotografov na Slovensku, pohybujú v pomerne širokom rozsahu. Tak, ako nie je problém zohnať fotografa za 300€, nie je problém zohnať fotografa ani za 2000€. Ako si vybrať fotografa, aby ste nemuseli platiť zbytočne veľa a zároveň dostali aj slušnú kvalitu ? Poďme sa nad tým zamyslieť spoločne a možno aj tak trochu pragmaticky.
Cena
Hlavne na diskusných fórach, veľmi často prevláda názor typu „neváhajte si priplatiť – svadba je iba raz“. Môj názor ? Nesúhlasím. V prvom rade si vopred stanovte maximálnu hornú hranicu, ktorú ste ochotní zaplatiť. Vo finančne rozumne rozvrhnutej svadbe, by mal fotograf zabrať maximálne okolo 10% celého rozpočtu. U malých svadieb to platí dvojnásobne. Ak si rozpočet neustrážite, môžete sa svadbou zadĺžiť na pekných pár rokov. Nesnažte sa preto o fotografa, ktorého si nemôžete dovoliť. Hľadajte ďalej, na trhu je ich mnoho. Napíšte mi niečo o Vašej svadbe a ja Vám poviem konkrétne čísla. Za jeden klik nič nedáte.
Drahší je lepší aneb, proti gustu žiaden dišputát
Veľký omyl. Priama úmera v tomto biznise neexistuje. Primeraná cena za fotografa tiež nie. Primerané je vždy iba to, čo ste ochotní zaplatiť. Ktokoľvek si od vás môže opýtať aj tri tisícky. Tomuto psychologickému javu sa zvykne hovorievať aj „Why we hate cheap things“, alebo v preklade „prečo nemáme radi lacné veci“. Fotograf, ktorý si opýta 1000 eur, predsa nemôže byť zlý, inak by si toľko nepýtal, však ? Nezmysel, ktorému podvedome podlieha väčšina ľudí. Cena nie je vždy ukazovateľom kvality. V skutočnosti je pojem „dobrá fotografia“ veľmi individuálny. Na rozdiel od technickej fotografie, ktorá musí spĺňať konkrétne parametre, je svadobná fotografia často vecou vkusu a každému sa páči niečo iné.
Fotografický štýl
Zamyslite sa, aký fotografický štýl preferujete. Existuje mnoho fotografických štýlov, ktorým sa dá svadobný deň zdokumentovať a každý fotograf má svoj vlastný. Ten sa ale nemusí zhodovať s tým Vašim. Dajte preto na prvý dojem a vyberte si takého, ktorého tvorba sa páči predovšetkým vám dvom. Stále však platí pravidlo maximálneho rozpočtu. Ak sa Vám páči fotograf, na ktorého nemáte, hľadajte ďalej.
Chémia
V živote stretávame rôznych ľudí. Niektorých si želáme stretnúť znovu, iných radšej nie. Určite nechcete na svadbe fotografa, v ktorého prítomnosti sa nebudete cítiť príjemne. Ak Vás bude fotiť niekto, s kým si nesadnete, na fotkách to bude poznať. To, ako sa k Vám fotograf správa, viete vytušiť už z telefonickej, alebo z písomnej komunikácie. Ak už na prvý pohľad pôsobí odmerane, alebo z neho máte proste zlý pocit, zbystrite pozornosť.
Odkiaľ si, človeče ?
„Cestovanie mi nerobí žiaden problém, rád za Vami prídem kdekoľvek“, často čítavame v profiloch rôznych fotografov. Samozrejme. Rátajte však s tým, že presuny z jednej strany republiky na druhú, v konečnom dôsledku zaplatíte Vy a budú zarátané v celkovej sume. Preto si vždy vopred dohodnite, čo všetko je v cene fotenia zahrnuté, aby ste nakoniec neostali prekvapení. Navyše, ak fotograf pôsobí v rovnakom kraji, v akom bude svadba, pravdepodobne na tých miestach už niekedy fotil, pozná to tam a vie vám odporučiť aj ďalšie zaujímavé miesta na fotenie vo vašej blízkosti.
Naša svadba, naše fotografie….či ?
Aj keď Vám fotograf odovzdá mediálny nosič s fotografiami, automaticky to neznamená, že sa stávate ich vlastníkmi. Ak nie je v zmluve dohodnuté inak, všetky fotografie, ako aj autorské práva k ním, v zmysle zákona patria fotografovi. Vy sa stávate iba majiteľom hmotného nosiča. Dajte preto pozor, ako sa dohodnete a čo podpisujete.