Štýly svadobnej fotografie

Podobne, ako v prípade svadobných šiat, či svadobnej výzdoby, tak aj v prípade svadobných fotografov existuje istá rozmanitosť. Každý fotograf má iný štýl fotenia a iný zmysel pre kreativitu. Na druhej strane, každému z nás sa páči niečo iné, preto je táto variabilita rôznych fotografických štýlov vítaná. Štýly svadobnej fotografie sú témou, o ktorej väčšina bežných ľudí vie len málo, alebo vôbec nič, až kým sami nie sú postavení pred rozhodnutie výberu svojho vlastného fotografa. Ak aj Vy patríte medzi ľudí, ktorí len krútia hlavou, ak niekto začne rozprávať o tradičnom štýle, dokumentárnom štýle, umeleckom štýle alebo podobne, určite nie ste sami. V tomto článku máte možnosť dozvedieť sa aspoň základy toho, aké fotografické štýly sa v svadobnej fotografii najčastejšie používajú a možno to aj Vám pomôže vybrať si takého fotografa, s ktorým budete spokojní.

Zjednodušene povedané, fotografický štýl je spôsob, akým fotograf pristupuje k Vášmu svadobnému dňu, ako ho zaznamenáva a aké fotky nakoniec obdržíte. Hoci sa jednotlivé štýly delia na mnoho ďalších pod-kategórií, o ktorých si povieme možno niekedy nabudúce, vo všeobecnosti poznáme tri základné a najčastejšie používané štýly svadobnej fotografie, ktorými sú:

* Tradičný štýl
* Reportážny štýl
* Umelecký štýl

Tradičný štýl
Tiež známy aj ako konvenčný alebo klasický štýl, sa používa už dlhý čas a bol až do príchodu digitálnej fotografie v podstate jediným používaným štýlom. Iba pre zaujímavosť, podľa historických záznamov, vôbec prvý krát sa pojem “svadobný fotograf” objavuje v roku 1840 počas svadby kráľovnej Viktórie a princa Alberta. Práve toto obdobie sa považuje za obdobie vzniku tradičného fotografického štýlu. Ak sa pozriete na svadobné fotografie svojich rodičov, so stopercentnou pravdepodobnosťou budú fotené práve v klasickom štýle. Je to rokmi overený štýl, ktorý má vo svete svadobnej fotografie stále svoje postavenie. V tomto štýle prevládajú prevažne štylizované a pózované zábery so značnou dávkou usmerňovania zo strany fotografa. Zábery sú vopred plánované a naaranžované fotografom, pričom mnohé z nich sa fotia aj na niekoľko krát, až kým nie sú podľa predstáv. Fotograf využívajúci tradičný štýl sa zameriava predovšetkým na kľúčové momenty svadby, na ktoré je vopred pripravený a ktoré si sám naštylizuje, ako napríklad odovzdávanie obrúčok, prvý bozk, skupinové fotenie, podpis zmluvy a podobne. Vo finále môžete očakávať fotografie, na ktorých budú vopred pripravené pózy, s prirodzeným podaním farieb a prísnou kompozíciou. Jedným slovom – klasika. Žiadne momentky, len dokonalé úsmevy.

Reportážny štýl
Inak povedané aj dokumentárny, žurnalistický, či redakčný štýl. Tento štýl nie je vôbec žiadnou novinkou, ale v odvetví svadobnej fotografie zažíva značný rozmach až v posledných rokoch. Ide o prirodzený spôsob fotenia, pri ktorom fotograf trávi celý deň s mladomanželmi a s ich hosťami, vystupuje z úzadia len ako pozorovateľ a zachytáva všetky momenty okolo seba tak, ako sa reálne dejú bez toho, aby do nich nejakým spôsobom zasahoval. Zmyslom takéhoto fotenia je vypovedať celý príbeh čo najviac autentickým spôsobom, na rozdiel od tradičného fotenia, kde je väčšina záberov vopred pripravených. Fotky vznikajú spontánne tak, ako celý deň prebieha. Očakávajte preto viac uvoľnený prístup a menej štylizovaných fotografií, autentickejšie zachytenie celého dňa, viac záberov “zo zákulisia” svadby, viac momentiek a menej nútených póz.

Umelecký štýl
Umelecký štýl, nazývaný aj ilustratívny, kreatívny, či moderný, je do značnej miery inšpirovaný módnou fotografiou. Znamená to, že sa kladie silný dôraz na vizuálnu stránku záberov. Fotograf sa snaží nájsť zaujímavé miesta s malebným, alebo neobvyklým pozadím, ktoré nakomponuje z rôznych, často až nezvyčajných uhlov. V mnohých prípadoch sa používajú ďalšie prídavné svetlá na manipuláciu s osvetlením a na dotvorenie dramatickej atmosféry. Fotky následne prechádzajú silným post-procesom a redukciou. Hoci, podobne ako pri tradičnom štýle, aj tu sú zábery vopred naštylizované, pózovanie je menej formálne a uvoľnenejšie. Často ide o akýsi mix tradičného a reportážneho štýlu, kedy sa pár snaží tváriť prirodzene, avšak vo vopred pripravenej a nasvietenej scéne. Dá sa povedať, že sa jedná o kombináciu krajinkárskej, svadobnej a portrétnej fotografie. Pri tomto štýle môžete očakávať “rozprávkové” fotografie, ktoré však často nie celkom reálne zobrazujú, naopak spravidla až prikrašľujú skutočnú atmosféru svadby. Do umeleckého štýlu možno zaradiť aj kategóriu “Glamour”, ktorá sa občas využíva aj pri fotení svadieb. Ide o štýl, pri ktorom sú ľudia (častejšie však ženy), zobrazené tak, aby zvýrazňovali atraktívnosť, prípadne až mierne provokovali, či zvádzali. Nemusí ísť o verejne dostupné fotografie a páry si tieto zábery často odkladajú do súkromných galérii.

Ktorý štýl si teda vybrať ? Je to otázka, ktorá nemá jednoznačnú odpoveď. Všetky štýly svadobnej fotografie, ak sú nafotené dobre, ponúkajú krásne svadobné fotografie a výber je naozaj len otázkou osobných preferencií. Je však dobre vedieť, že nejaké štýly vôbec existujú – a Vy to už teraz viete.

Späť na blog