Často kladené otázky

Používate záložné kusy techniky ?
Bezpodmienečne. To by malo byť nevyhnutným pravidlom každého fotografa. Hoci je dnešná foto technika mimoriadne spoľahlivá, bolo by nezodpovedné prísť na svadbu s jedným fotoaparátom. Technika sa nemusí len pokaziť, ale môže sa zničiť pádom, vyliatím nápoja, alebo inou nehodou. Vždy so sebou nosím dva fotoaparáty, vrátane záložných objektívov. Akcie fotím na šesť a viac pamäťových kariet. V prípade poruchy jednej pamäťovej karty by som tak prišiel len o malú časť všetkých záberov. Musím však poklopať na drevo, ešte sa mi to nestalo. Pamäťové karty nosím celý čas pri sebe, aby som ich ochránil pred stratou alebo pred krádežou. Po ukončení akcie, sú všetky fotografie uložené na dva, od seba nezávislé harddisky. Až po tomto kroku pamäťové karty mažem. Všetky fotografie následne uchovávam po dobu minimálne 6 mesiacov.

Koľko fotografií obdržíme ?
To samozrejme závisí od toho, čo všetko budeme fotiť. Vo všeobecnosti je ale náročné udávať presné počty záberov, nakoľko to závisí od viacerých faktorov, od množstva hostí, od dĺžky akcie a podobne. Pri fotení celého svadobného dňa však treba rátať v priemere s počtom cca 400-500 fotografií.

Fotíte počas svadieb aj rodinné fotografie ?
Áno. Práve svadba je na to ideálnou príležitosťou, keďže sa väčšinou práve tam pokope stretáva aj vzdialenejšia rodina a všetci sú formálne oblečení. Upozorňujem však, že príliš mnoho rodinných fotografií nám môže vážne nabúrať časový harmonogram, preto si všetko musíme vopred starostlivo dohodnúť a naplánovať.

Môžeme fotografie neobmedzene zdieľať na Facebooku alebo na iných sociálnych sieťach ?

Áno, bez problémov. Na rozdiel od mnohých iných fotografov, všetky fotografie dodávam s úplnou licenciou a nevyžadujem na ich zdieľanie vodoznak. To znamená, že ich po prevzatí môžete voľne zdieľať, tlačiť alebo upravovať.

Ako dlho sa čaká na fotografie ?
Vždy sa všetko snažím vybaviť čo najskôr. Viem, že to čakanie býva občas nekonečné a ak niečo veľmi chceme, aj deň sa zdá ako mesiac. Fotografie by ste mali mať aj pri zhode nepriaznivých okolností, najneskôr do 60 dní.

Upravujete fotografie ?
Všetky fotografie, ktoré odo mňa obdržíte, graficky upravujem. Medzi základné úpravy patrí úprava svetlosti, farebnosti a orez fotografii. Portrétne fotografie a „rande“ fotografie navyše retušujem. Sem patrí predovšetkým odstraňovane nežiadúcich elementov, ako sú znamienka, vrásky, bielenie zubov a podobne. Ďalšie úpravy volím podľa vlastného uváženia.

Robíte aj svadobné video ?
Nie, videom sa v súčasnosti nezaoberám a pri svojej práci sa plne koncentrujem na fotenie. V prípade záujmu Vám však rád poskytnem kontakt na overených kameramanov.

Môžu mladomanželia alebo svadobní hostia požiadať fotografa o prezeranie fotografii v čase fotenia priamo vo fotoaparáte ?
Nie. Rešpektujte prosím, že to, čo vidíte na zadnej strane fotoaparátu, nie je konečný produkt. Ani kuchár Vám nepoloží na stôl jedlo, ktoré nie je dovarené a je v procese prípravy. Mnohé z fotografií budú vymazané, ďalšia väčšina z nich prejde následnou úpravou. Dôverujte svojmu fotografovi a doprajte si príjemné prekvapenie, keď Vám fotografie doručí. Ak ste pri fotení extrémne nervózni z toho, ako budete na fotografiách vyzerať, odporúčam pred svadbou nafotiť rande fotografie, ktoré sú na tento účel priam ideálne.

Mali by sme pre fotografa zabezpečovať občerstvenie ?
Hoci to nie je vašou povinnosťou a konečné rozhodnutie je vždy na vás, bežným štandardom je zabezpečiť občerstvenie pre svadobných dodávateľov (DJ, kapela, kameraman, fotograf…). Ak sa predsa len rozhodnete inak, mali by ste ich vopred upozorniť na to, aby si na akciu zabezpečili vlastné občerstvenie.

V akom časovom predstihu by sme mali hľadať fotografa ?
Je zodpovedné dohodnúť si fotografa už v prvej fáze plánovania svadby. Za prvé Vám to dáva väčšiu kontrolu nad svadobným rozpočtom a za druhé treba mať na pamäti, že predovšetkým v silných dátumoch (letná svadobná sezóna), môžete mať veľký problém zohnať voľného fotografa na poslednú chvíľu. Preto odporúčam dohodnúť si fotografa, akonáhle máte potvrdený termín svadby. Mnohí špičkoví fotografi sú obsadení aj na viac ako dva roky dopredu.

Mám akúkoľvek inú otázku, ktorú som tu nenašiel.
Neváhajte mi napísať, rád odpoviem.