Často kladené otázky

Robíte aj svadobné video ?
Videom sa v súčasnosti nezaoberám a pri svojej práci sa plne koncentrujem na fotenie. Ku každému svadobnému foteniu však dodávam krátky svadobný klip vyhotovený z fotografií, ktorý mnohým postačuje ako náhrada za klasický videoklip.

Koľko fotografií obdržíme ?
To samozrejme závisí od toho, čo všetko budeme fotiť. Vo všeobecnosti je ale náročné udávať presné počty záberov, nakoľko to závisí od viacerých faktorov, od množstva hostí, od dĺžky akcie a podobne. Takisto nie je mojim cieľom „zasypať“ vás fotografiami, keďže je pre mňa dôležitejšia kvalita, ako kvantita. Počet fotografií sa vzhľadom na veľkosť svadby pohybuje v rozmedzí 200 až 600.

Upravujete fotografie ?
Všetky fotografie, ktoré odo mňa obdržíte, graficky upravujem. Medzi základné úpravy patrí úprava svetlosti, farebnosti a orez fotografii. Portrétne fotografie a „rande“ fotografie navyše retušujem. Sem patrí predovšetkým odstraňovane nežiadúcich elementov, ako sú znamienka, vrásky, bielenie zubov a podobne. Ďalšie úpravy volím podľa vlastného uváženia. Pre lepšiu predstavu, je dobré vidieť viac z práce fotografa, ako len pár záberov vo fotogalérii. Na vyžiadanie Vám preto rád ponúknem aj ukážky celých svadieb.

Mali by sme pre fotografa zabezpečovať občerstvenie ?
Hoci to nie je vašou povinnosťou a konečné rozhodnutie je vždy na vás, bežným štandardom je zabezpečiť občerstvenie pre svadobných dodávateľov (DJ, kapela, kameraman, fotograf…). Ak sa predsa len rozhodnete inak, mali by ste ich vopred upozorniť na to, aby si na akciu zabezpečili vlastné občerstvenie.

Ako dlho sa čaká na fotografie ?
Vždy sa všetko snažím vybaviť čo najskôr. Viem, že to čakanie býva občas nekonečné a ak niečo veľmi chceme, aj deň sa zdá ako mesiac a takisto platí, že v hlavnej svadobnej sezóne sa na fotografie spravidla čaká dlhšie, ako mimo sezóny. Fotografie by ste ale mali mať aj pri zhode nepriaznivých okolností, najneskôr do 60 dní.

Používate záložné kusy techniky ?
Bezpodmienečne. To by malo byť nevyhnutným pravidlom každého fotografa. Hoci je dnešná foto technika mimoriadne spoľahlivá, bolo by nezodpovedné prísť na svadbu s jedným fotoaparátom. Technika sa nemusí len pokaziť, ale môže sa zničiť pádom, vyliatím nápoja, alebo inou nehodou. Vždy so sebou nosím minimálne dva fotoaparáty, vrátane záložných objektívov.  Po ukončení akcie, sú všetky fotografie uložené na dva, od seba nezávislé harddisky. Až po tomto kroku pamäťové karty mažem. Všetky fotografie následne uchovávam po dobu minimálne 6 mesiacov.

Fotíte počas svadieb aj rodinné fotografie ?
Áno. Práve svadba je na to ideálnou príležitosťou, keďže sa väčšinou práve tam pokope stretáva aj vzdialenejšia rodina a všetci sú formálne oblečení. Upozorňujem však, že príliš mnoho rodinných fotografií nám môže vážne nabúrať časový harmonogram, preto si všetko musíme vopred starostlivo dohodnúť a naplánovať.

Môžeme fotografie neobmedzene zdieľať na Facebooku alebo na iných sociálnych sieťach ?

Áno, bez problémov. Na rozdiel od mnohých iných fotografov, všetky fotografie dodávam s úplnou licenciou a nevyžadujem na ich zdieľanie vodoznak. To znamená, že ich po prevzatí môžete voľne zdieľať, tlačiť alebo upravovať.

Môžu mladomanželia alebo svadobní hostia požiadať fotografa o prezeranie fotografii v čase fotenia priamo vo fotoaparáte ?
Rešpektujte prosím, že to, čo vidíte na zadnej strane fotoaparátu, nie je konečný produkt a fotografov spravidla obmedzuje pri práci, ak ich zakaždým niekto žiada o prezeranie záberov vo fotoaparáte. Ani kuchár Vám nepoloží na stôl jedlo, ktoré nie je dovarené a je v procese prípravy. Mnohé z fotografií budú vymazané a ďalšie prejdú následnou úpravou. Dôverujte svojmu fotografovi a doprajte si príjemné prekvapenie, keď Vám fotografie doručí.

V akom časovom predstihu by sme mali hľadať fotografa ?
Je zodpovedné dohodnúť si fotografa už v prvej fáze plánovania svadby. Za prvé Vám to dáva väčšiu kontrolu nad svadobným rozpočtom a za druhé treba mať na pamäti, že predovšetkým v silných dátumoch (letná svadobná sezóna), môžete mať veľký problém zohnať voľného fotografa na poslednú chvíľu. Preto odporúčam dohodnúť si fotografa, akonáhle máte potvrdený termín svadby. Mnohí špičkoví fotografi sú obsadení aj na viac ako dva roky dopredu.

Mám akúkoľvek inú otázku, ktorú som tu nenašiel.
Neváhajte mi napísať, rád odpoviem.

Späť na úvodnú stranu