Fotograf na svadbu

Svadba je veľkým dňom – otrepaná fráza, viem. A v ideálnom prípade by mala byť len raz v živote – druhá otrepaná fráza, zabite ma :) Preto všetci chceme, aby bola dokonalá. Vy, ako nevesta, či ženích a my, ako druhá strana mince – svadobní dodávatelia. Pre vás nekonečné ťukanie do vyhľadávača: svadobný fotograf, svadobné foto, fotograf na svadbu, svadba Košice, fotenie na svadbu…stovky výsledkov, ale koho si vybrať ? Na druhej strane, fotograf, z ktorých každý pracuje určitým štýlom, ktorý sa časom stal rutinou. Premýšľali ste niekedy nad tým, aké je to fotiť svadbu ? Dnes prezradím niečo z toho, ako to robím ja. Niečo zo zákulisia. Pre niekoho nuda, pre iného zaujímavé čítanie a možno aj pomôcka pre tých, ktorí premýšľajú nad tým, ako prebieha svadobné fotenie z pohľadu fotografa a čo všetko vlastne znamená byť svadobný fotograf.

Samozrejme, hlavným predpokladom fotenia je rezervácia. Zabookovali ste si u mňa fotenie svadby. Ideálne sezónu vopred, niekedy aj viac. Počas tejto doby sme sa minimálne raz osobne stretli a celý čas sme v kontakte. Komunikujeme si spolu priebeh dňa, spoločné fotenie, Vaše nápady, moje návrhy a všetky ostatné detaily. Čas uplynul a teraz nastáva deň D – zajtra je svadba. Čo sa bude diať ?

ffotograf na svadbu a ženích pred kostolom

Deň pred svadbou

Ako už zrejme tušíte, domáce úlohy sa musia plniť aj pri fotení ešte predtým, než svadobný deň vôbec začne. Deň pred každou svadbou:
1. Pripravím všetkú techniku, s ktorou na svadbu pôjdem a skontrolujem funkčnosť. Je potrebné nabiť všetky batérie. Do fotoaparátov, do bleskov a aj záložné batérie. Pripravím a naformátujem pamäťové karty, vyčistím objektívy.
2. Prejdem si celý harmonogram svadobného dňa, aby som bol presne pripravený na to, čo sme si dohodli a chronologicky si to v hlave zoradil. Kde sa fotí, čo sa fotí, kedy sa fotí, ako sa fotí. Od rána, až do konca.
3. Podľa Google mapy si detailne naplánujem trasy, presuny a parkovanie. Vždy mám so sebou GPS súradnice, kde presne budem na danom mieste parkovať a ako dlho budú trvať presuny. Ak sa jedná o platené parkovanie, pripravím si pre prípad drobné mince do automatu, alebo tvar sms, ktorý treba kde zaslať na úhradu parkovného. Pripravím si aj alternatívu pre prípad, ak by bolo parkovanie obsadené alebo nedostupné.
4. Pripravím si oblečenie, aj náhradné.
5. Uistím sa, že v aute je dosť benzínu na celý svadobný deň a ak nie je, dotankujem.

Fotograf na svadbu a jeho bežný deň

Dobré ránko, tak sme hore. Vstávam minimálne dve hodiny pred plánovaným odchodom. Je dôležité si dať poriadne raňajky, pretože ma čaká takmer asi 16 hodín na nohách a najbližšie jedlo bude až niekedy podvečer v sále. Takisto si nabalím dostatok vody, keďže fotograf na svadbu je chlebík ťažký a znamená byť non-stop v strehu až do rána, a to je vrátane časovo rýchlych presunov za volantom psychicky, aj fyzicky vyčerpávajúce. Zanedbať pitný režim by nemuselo dopadnúť dobre. V letných mesiacoch, nehovoriac. A samozrejme, káva. Lebo ako klasik povedal: káva muši buc ! Čas vyraziť, posledná rýchla kontrola:

1. Technika je pripravená a naložená do auta. Dvojitá kontrola, či sú tam aj batérie a pamäťové karty.
2. Záložná technika, náhradné oblečenie a voda je v aute.
3. Kontrola, či sú tam aj batérie a pamäťové karty.
4. Rýchla kontrola počasia – nech mám aspoň približný prehľad o dni.
4. Kontrola, či sú tam aj batérie a pamäťové karty :)
5. Odchádzame.

Príprava nevesty a ženícha

Svadby bývajú rôzne. Niekedy sa prípravy robia v hotelovej izbe, inokedy sa začína fotiť v kozmetickom salóne a niekedy sa chystá každý doma sám. Alternatív je mnoho, na každú nie je priestor, a tak sa pre príklad držme bežného štandardu. Začíname s fotením u ženícha a u nevesty. Cieľom príprav je nie len obliekanie, ale aj psychická pripravenosť na svadobný deň. Preto sa snažím hneď z úvodu nastaviť atmosféru, aby sme spolu celý deň fungovali na pohodovej vlne. Fotím prevažne reportážnym štýlom. To znamená, pre lajíkov – nelinkujem si priebeh fotenia a udalosti zaznamenávam tak, ako sa reálne dejú, aby som dosiahol čo možno najlepšiu prirodzenosť. To však neznamená, že fotenie nemá hlavu, ani pätu. Svadobný deň je určitý príbeh. Ak si moje fotografie budete znovu prezerať, či už po svadbe, alebo po rokoch, chcem, aby Vám tento príbeh znovu ožíval pred očami. Ak svadobný deň začne ráno, aby ste na fotkách videli, ako sa postupne meníte od „obyčajného človeka v teplákoch“, až po ženícha a nevestu a následne kráčate svojim veľkým dňom cez obrad, až do posledného tanca. To všetko je príbeh, ktorý sa začína práve tu – prípravami.

preto každopádne fotím:
svadba v kostole

1. Výzdobu a všetko, čo sa svadby týka. Sem môžu patriť obrúčky, oznámenia, fotografie vás dvoch na stene, svadobné šaty, oblek, topánky, náušnice, manžety, príslušenstvo, proste čokoľvek „svadobné“. Nezabudnite, že prípravy je ideálne naplánovať v nie príliš tmavej miestnosti, ideálne, ak do nej dopadá aj prirodzené svetlo, t.j. nie izba bez okien. A pochopiteľne je dobré ju upratať od „každodenného neporiadku“ tak, aby na fotografiách pôsobila čisto a bez zbytočných rušivých elementov.
2. Obliekanie ženícha a všetko okolo neho. Pomocníkov, prípitok, whisky, cigaretka – chillovanie do nálady.
3. Obliekanie nevesty. Znovu platí, že okrem obliekania samotného sa tu často vystrieda smiech a plač, ale tak to proste má byť. Svadba je emocionálna záležitosť. A emócie na fotografiách pôsobia dobre. Presne tak, ako keď si ich budete pozerať o niekoľko rokov. Emóciám treba nechať voľný priebeh a zbytočne nepotláčať plač, alebo smiech, aby ste na fotografiách nepôsobili až prehnane vážne.
4. First-look, ak sa koná. Ide o moment, kedy ženích prvý krát uvidí nevestu v svadobných šatách. Niektoré páry to chcú, iné nechcú. Ak áno, zvyčajne sa fotí na dvore, alebo priamo v izbe, občas až pred oltárom. Ale kľudne sa môže aj na inom dohodnutom mieste.
5. Požehnanie rodičov a odpytovanie, ak sa koná. Znovu, veľmi individuálna záležitosť.
6. Všetko a všetkých naokolo, ak sa „na pľaci“ niečo deje.

Obrad

Pre fotografa, technicky náročnejšia vec, hlavne kostoly. Pretože sú väčšinou tmavé a je v nich často veľa žltého svetla. Nuž Jano, chcel si byť fotograf na svadbu, staraj sa:) Či už ide o sobáš cirkevný, alebo civilný, ako fotograf ho nijako neovplyvním, len dokumentujem. Samozrejme pri dodržaní nepísaných pravidiel v kostoloch. Určite však platí, že sú tzv. must-have zábery, a preto určite z obradu chcem mať:
1. Príchod ženícha a nevesty k oltáru
2. Odovzdanie prsteňov
3. Prvý manželský bozk
4. Spoločný odchod od oltára už ako novomanželia

Portrétne fotenie

Z môjho pohľadu, s ktorým samozrejme nemusí každý súhlasiť, najdôležitejšia vec vo vzťahu mladomanželia-fotograf. A ak je jedna vec, kvôli ktorej profesionálny svadobný fotograf má stále svoj obrovský význam, myslím, že sú to práve fotografie z portrétneho fotenia. A na rebríčku umeleckej hodnoty má rovnaký význam ako rodinné fotenie alebo tehotenské fotenie, alebo, ak sa ešte len spoznávate, fotky zaľúbených párov. Pretože ak si na stenu niekedy zavesíte nejaký obraz vás dvoch, bude to vo väčšine prípadov fotografia zo svadobného, tehotenského alebo rodinného fotenia. Preto by mala spĺňať určitý technický štandard. Áno, strýko Fero s najnovším iPhonom Vám síce môže urobiť pár záberov z príprav. Alebo dva-tri zábery v kostole, prípadne video v slušnej kvalite z prvého tanca, ktoré ako spomienka na svadobný deň určite poslúžia. Ale pri portrétnom fotení, kde sa už vyžaduje aj fotografické cítenie, práca s kompozíciou a v neposlednom rade aj pokročilejšie úpravy v grafickom editore, je to nepostačujúce. To môže s čistým svedomím potvrdiť každý fotograf na svadbu. Preto je dobré si portrétne fotenie dobre naplánovať a vyhradiť si naň dostatočný čas a priestor. Na rozdiel od zvyšku svadobného dňa má ale v princípe jednu výhodu – je možné ho urobiť aj v iný deň. A za istých okolností sa dá aj zopakovať. Či si ho naplánovať na iný deň, alebo počas svadobného dňa, je téma na samostatný článok. Všetko má svoje výhody a nevýhody. Ja tvrdím, že ak je to aspoň trochu možné, treba ho naplánovať na iný deň. Kvoli časovej pohode. Akým spôsobom spoločné fotenie prebieha je individuálne v závislosti lokality, dostupného času a samozrejme aj od toho, čo si vopred s mladomanželmi dohodneme a aká je ich predstava o výsledných fotografiách.

 

Ako fotograf na svadbu Vám preto radím:

1. Pouvažujte nad rekvizitami – ak chcete trochu vystúpiť z davu a urobiť to fotenie aj trochu funny, rekvizity sú ideálnym spôsobom. Nemusí to byť nič veľké, ani drahé. Spoločná záľuba, niečo z práce, dáždnik, fľaša sektu, čokoľvek.
2. Zlatá hodinka sa stáva prežitkom – v čase analógových fotoaparátov (fotoaparáty na film, pre tých, ktorí sa v tom neorientujú), sa musel každý záber vopred pripraviť. Ak fotograf stlačil spúšť, výsledný efekt ovplyvnil už len minimálne. Dobré svetlo bolo nie len výhodou, ale aj nevyhnutnosťou. Dnes je situácia trochu iná. Stále platí, že počas zlatej hodinky sú najlepšie svetelné podmienky. Mäkké svetlo, príjemnejšie farby. Digitálna fotografia a stále vyspelejší software ale robí svoje. Sme v dobe, kedy si vieme zábery zosvetliť, stmaviť, upraviť tonalitu, zosvetliť tiene, vymeniť oblohu, či dorobiť slnko. A to posúva fotenie na úplne inú úroveň. Na fotenie na otvorenom priestranstve okolo obeda určite zabudnite. Avšak strach z toho, čo platilo kedysi, že na pekné fotky je nutná zlatá hodinka, už mať nemusíte.
3. Príďte v dobrej nálade. Snažte sa užívať si svadbu. Je to pozitívny moment vo vašom živote, nie negatívny. Viem, je okolo toho množstvo stresu. Ale nezabúdajte, že fotografie so sebou prinášajú aj spomienky. Určite nechcete, aby prvá myšlienka, ktorá Vám napadne pri ich prezeraní bola, že ste si svadbu neužili.

Príchod do sály a svadobná hostina

Svadobný deň sa nezadržateľne posúva do svojej druhej polovice a všetci sa presúvame na miesto svadobnej zábavy – do svadobnej sály. V svadobnej sále sa zameriavam na:
1. Nafotenie sály ešte pred príchodom hostí. Prázdna sála, výzdoba, stoly, detaily. Ak sa ide z obradu priamo do sály, po gratuláciách hostí sa urýchlene presúvam fotiť sálu ešte pred príchodom ostatných.
2. Príchod do sály a privítanie.
3. Prvý mladomanželský a rodičovský tanec.
4. Tanečnú zábavu, ľudí na parkete a momentky svadobných hostí.
5. Akýkoľvek svadobný program, ktorý sa koná.
6. Rodinné fotenie, alebo individuálne fotenie pri fotostene.
7. Krájanie torty.
8. Čepčenie a redový tanec.
9. Posledné tanečné kolečko, a ak nevesta má polnočné šaty, tak váš spoločný tanec už v nových šatách. To sa väčšinou deje medzi 00:30 a 01:30hod a týmto sa spravidla fotenie v sále končí, ak nie sme dohodnutí inak, nakoľko už mám, čo potrebujem. A hoci zábava ešte pokračuje ďalej, ľudia na parkete sa už opakujú a mnohí už svadbu opustili.

Po svadbe

príprava nevesty

Konečne doma a koniec povinností, vravíte si ? Hoci deň s vami bol náročný a zábavný zároveň, teraz prichádza tá nudnejšia časť. Tá časť, ktorú žiaľ už málokto vníma. Tušíte správne. Práca fotografa sa nafotením vášho svadobného dňa nekončí, práve naopak – začína sa.

1. Čo najskôr po príchode domov nakopírujem fotografie z obidvoch fotoaparátov do počítača a zálohujem ich na ďalšie dva harddisky. Ak mám náhodou fotenie aj ďalší deň, okamžite dávam všetky batérie do nabíjačiek.
2. V priebehu dňa vyberiem a upravím jednu-dve fotky, ktoré Vám pošlem, aby ste mali čo ukázať známym a rodine, kým budete čakať na ostatné.
3. Úprava fotografií je časovo náročná a v tejto chvíli mám pravdepodobne ešte rozpracované svadby, ktoré boli pred vami. Zatiaľ dávam vyrábať krabičku, v ktorej obdržíte fotky.

svadobné obrúčky a fotograf na svadbu

4. Prvý krok úpravy záberov je ich triedenie. Na úvod je nutné odstrániť tzv. trash, a teda zábery, ktoré nepotrebujem, alebo nechcem, aby išli von.
5. Následne začnem s úpravou fotografií. Je to práca na desiatky hodín a závisí aj od rozsahu fotenia. Pri náročných úpravách, hlavne pri portrétnych fotografiách, kde je nutné robiť veľa retuše, prípadne dorábať alebo mazať objekty, sa často jedna fotografia robí aj niekoľko hodín.
6. Po ukončení úpravy ešte vyrobím krátky prezentančý klip s hudbou, ktorý slúži ako rýchly prehľad svadobného dňa.
7. Na záver si fotografie odovzdáme a tešíme sa na ďalšie spoločné fotenie.
8. Vytvorím vám online galériu, ktorú viete hneď ukázať svadobným hosťom bez toho, aby ste im museli fotky posielať, alebo osobne odnášať.
9. Ja začínam v celom kolobehu od začiatku a teším sa z ďalších super ľudí, ktorých spoznám.

Sme na konci. Vďaka za pozornosť a ak ste sa dočítali až sem, aspoň zhruba viete, akým spôsobom pracuje bežný fotograf na svadbu a poznáte sčasti prácu aj z tej druhej strany. Dúfam, že bol článok aspoň trochu zaujímavý a ak aj Vy máte nejaké tipy, či postrehy, kľudne dajte vedieť :)