fbpx
svadobný pár

Svadobná etiketa (pre mladomanželov)

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. S prihliadnutím na skutočnosť, že ju (väčšina) ľudí absolvuje prvý krát a úplne ideálne, jediný krát. Rady rodičov a starších niekedy pomôžu, ako sa však zvykne vravieť – je nová doba a svadobná etiketa sa zmenila. V čase ich svadby neboli smartfóny, neboli sociálne siete a mnoho svadobných zvykov bolo trochu iných, ako je tomu dnes. Preto je na mieste otázka, akým chybám sa pri plánovaní svojej svadby určite vyhnúť, aby ste nespôsobili menšie, či väčšie faux-pas, ktoré si ani nemusíte uvedomiť ? Samozrejme, stále záleží aj od charakteru konkrétnej svadby, na nasledujúcich pár bodov sa však oplatí myslieť.

Pozor na sociálne siete
Neoznamujte svoje zásnuby, či svadbu na sociálnej sieti skôr, než to oznámite rodine. Hoci je niekedy v návale emócii ťažké nechať si túto radostnú novinu pre seba, mali by ste prv informovať rodičov (osobne, ak je to možné) a následne súrodencov a starých rodičov. Až potom dobré správy zdieľať pre priateľov a známych na sociálnych sieťach. Po pár dňoch zase nezabudnite poďakovať všetkým za ich gratulácie. Rovnaké pravidlo platí pre pridávanie fotografií zásnubných prsteňov.

V svadobnom oznámení nežiadajte o dary
Tento prešľap patrí k jednym z najčastejších faux-pas a zrejme sa to tak skoro nezmení. Svadobné oznámenie je spôsob, akým dávate svojim hosťom najavo, že vo vašom živote niečo znamenajú a že by ste ich radi mali prí sebe počas vášho veľkého dňa. V žiadnom prípade to ale nie je miesto, kde by ste ich mali žiadať o dary, či o peniaze. Je pravdou, že dnes je v trende skôr hotovosť, ako vecný dar, prípadne stieracie žreby namiesto kvetov, toto želanie však v žiadnom prípade nepíšte do svadobného oznámenia. Ak chcete svojim hosťom túto požiadavku naznačiť, za akceptovateľný spôsob sa považuje osobné zdelenie, prípadne nenápadný a nevtieravý status na sociálnej sieti.

Na rozlúčku so slobodou nepozývajte ľudí, ktorí nie sú pozvaní na svadbu
Rozlúčka so slobodou je spravidla menšou a intímnejšou udalosťou, ako samotný svadobný deň, preto by hostia na nej mali byť automaticky pozvaní aj vašu svadbu. Považuje sa za neslušné pozývať na rozlúčku so slobodou hostí, ktorí sa na následne na svadbe nezúčastnia. Týmto im len dáte najavo, že nie sú dosť dobrí na to, aby s vami trávili váš veľký deň.

Pozor na cash bar
Majte na pamäti, že počas svadobnej hostiny je nevhodné nechať svojich hostí platiť za drinky. Scenár, pri ktorom je na stole pár fliaš alkoholu a kto má chuť, môže si kúpiť pivko alebo víno pri bare je, žiaľ, v našich končinách pomerne častým, no nie korektným fenoménom. Áno, alkohol bude pravdepodobne patriť k značnej záťaži na svadobný rozpočet, ak však máte obavu, že vaši hostia prepijú viac, ako je pre vás finančne únosné, sú vhodnejšie spôsoby, ako tomu zabrániť. Môžete sa dohodnúť na konkrétnych nápojoch, ktoré budú v bare k dispozícii, prípadne bar sprístupníte len v niektorých častiach svadobnej hostiny, napríklad po večeri, či po niektorom bode programu. Nikdy však nenechajte svojich hostí v bare platiť.

Nezabúdajte na osobný kontakt
Počas svadobnej hostiny nezabudnite na individuálny kontakt so všetkými pozvanými hosťami. Ak aj na hostine budete mať hromadné privítanie, prípadne príhovor, stále je dôležité sa počas svadobného večera prihovoriť každému hosťovi aj osobitne. Aj keď to hlavne pri väčších svadbách a nabitejšom programe nemusí byť jednoduché, aj krátky chat poteší a vaši hostia nebudú mať pocit, že ich úplne ignorujete.

Nenechávajte hostí čakať príliš dlho
Zaručeným spôsobom, ako svojich hostí priviesť do rozpakov sú príliš dlhé „hluché“ minúty, spravidla medzi koncom sobáša a začiatkom hostiny. Snažte sa svoj svadobný deň naplánovať tak, aby týmto nepríjemnostiam nedochádzalo. Ak sa všetko koná blízko seba, je vhodné sa okamžite po skončení sobáša presúvať do svadobnej sály. Ak je sobáš a hostina na inom mieste, doprajte hosťom dostatok času na presun, avšak nie príliš veľa na to, aby následne vyčkávali desiatky minút pred svadobnou sálou, či nebodaj medzitým zakotvili v neďalekom pohostinstve, či reštaurácii. Ak už je dlhšia pauza nevyhnutná, zabezpečte hosťom náhradný program, kým na vás budú čakať, napríklad vo forme bufetu.

Nezriaďujte „stoly pre nezadaných“
Ak aj vám napadla myšlienka, že vaša svadba je ideálnou príležitosťou, ako zoznámiť najlepšieho kamaráta so spolužiačkou zo strednej školy, radšej pri tvorbe zasadacieho poriadku voľte iné kritériá. Ak si hostia padnú do oka a budú sa chcieť zoznámiť, urobia tak prirodzenou cestou, napríklad pri tanci. Posadiť všetkých nezadaných k jednému stolu sa neodporúča. Takouto násilnou zoznámkou môžete niektorých uraziť, alebo ich dostať do nepríjemnej pozície a na svadbe sa nebudú cítiť príjemne.

Organizovanie svadby, hoci nie je vždy jednoduché, nemusí byť nočnou morou. Určite veci nepomáha ani neustále sa vyvíjajúca technológia a zmeny v sociálnych normách spoločnosti a tým pádom aj iná svadobná etiketa. Niektoré veci však ostávajú nemenné a sú často len otázkou zdravého rozumu. Či už svadbu organizujete, alebo sa jej zúčastnite ako hosť, buďte vždy o krok vpred.

Späť na blog