Ako predísť svadobnej katastrofe

Čo robí fotografa dobrým fotografom ? Možno budete mnohí prekvapení, ale nie sú to len fotky. V nasledujúcich riadkoch vám ukážem aj opačnú stranu mince. Článok je zameraný na niekoľko najčastejších obáv, ktorým budete aj vy pri výbere svojho svadobného fotografa čeliť a nad ktorými sa určite odporúčam zamyslieť ešte predtým, než si jeho služby objednáte.

“Nezvestný” fotograf
Povedzme si pravdu, je mnoho príbehov o fotografoch, ktorí na fotenie svadobného dňa neprišli vôbec, alebo sa po svadbe jednoducho vyparili a nikdy neodovzdali ani jediný záber. Počet takýchto ľudí sa výrazne zvýšil príchodom sociálnych sietí. Aj preto sa často zvyknú označaovať ako “Facebookoví fotografi”. Ja osobne ich občas veľmi rád nazývam aj “Janko Hraško Photography”, keďže dnes sa na Facebooku zvykne fotografom nazývať každý, kto vlastní fotoaparát, pridá zopár záberov z dovolenky, prípadne si za svoje meno doplní dodatok “photography”. To z neho ešte dobrého fotografa nerobí.

Napríklad, mnoho Facebookových fotografov nemá ani svoj vlastný profesionálny web. Vystupujú len pod svojim vlastným menom, prípadne na Facebookovej stránke, či v skupine a principiálne sa vyhýbajú akýmkoľvek plateným platformám. Nevravím, že fotograf, ktorý vlastní iba Facebookový profil musí byť automaticky fraška, ale pozrime sa na to z druhej strany. Prevádzka jednoduchého webu sa pohybuje na úrovni okolo 100-200eur ročne. Ak niekto pýta od klientov stovky a nie je ochotný investovať do seba ani malú časť z toho, môže to slúžiť ako varovný prst toho, akým spôsobom vlastne ku klientom pristupuje.

Tip: Pri hľadaní fotografa naslepo odporúčam vždy uprednostniť fotografov, ktorí majú k dispozícii vlastný web, kde sa o nich môžete niečo dozvedieť a kde sa riadnym spôsobom prezentujú. Ak už to musí byť niekto cez sociálne siete, vždy si všimnite, či je daný profil aj aktívny. Ak nájdete fotografa, ktorý nepridá nič, ako je rok dlhý, dávajte si pozor.

Fotograf stratí vaše zábery
Toto je niečo, čomu musí čeliť každý skúsený fotograf. Digitálne fotoaparáty používajú na zápis súborov pamäťové karty, ktoré môžu z času na čas zlyhať a všetky fotky na karte budú v takom prípade nenávratne preč. U kvalitných výrobcov kariet sa to síce nedeje príliš často, ale vždy platí, že náhoda je blbec a ak sa to stane v tom najmenej vhodnom momente, ide o situáciu, ktorú nechce zažiť žiadny fotograf, ani klient. Úplne vyhnúť sa tomu nedá, existujú však spôsoby, ktorými je možné značne minimalizovať riziká spojené so stratou fotografii, ako napríklad používanie záložných kusov techniky, používanie viacero, ale menších pamäťových kariet, používanie fotoaparátov s duálnymi slotmi, či zálohovanie záberov na viacero počítačov.

Tip: Len zo zvedavosti sa opýtajte svojho potencionálneho fotografa, akým spôsobom pristupuje k zálohovaniu záberov a aké pamäťové karty používa. Budete mať aspoň základný obraz toho, ako zodpovedne k foteniu pristupuje a či má vôbec poňatia, o čom hovoríte.

Nedostanete fotky, aké ste si predstavovali
Väčšina párov má už pred fotením aspoň približnú predstavu o tom, aké fotky sa im páčia, prípadne aké fotky by chceli od fotografa obdržať. Či už sú to detaily ako obrúčky, šaty, či dekorácie, alebo “VIP” zoznam osôb, ktoré na záberoch v žiadnom prípade nesmú chýbať, prípadne štýl, akým sa svadobný deň bude fotiť. Dobrý fotograf samozrejme automaticky vie, čo a kedy má fotiť a vie, že fotky šiat, či prstienkov sú samozrejmosť. Stále mnoho fotografov však akosi zabúda na to, že klientom ste vy a namiesto toho sa pri fotení zameriavajú na uspokojovanie svojich vlastných potrieb, namiesto tých vašich. Či už si prídu rozširovať svoje portfólio o konkrétny typ záberov, alebo hľadajú záber, ktorým sa zúčastnia v nadchádzajúcej fotografickej súťaži a podobne. To môže mať za následok, že dostanete zábery, ktoré nie sú tak celkom podľa vášho gusta.

Tip: Komunikovať, komunikovať, komunikovať. Ak máte v predstavách nejaký konkrétny, či špecifický typ záberov, ktorý si želáte, povedzte o nich svojmu fotografovi. Vyberte si takého fotografa, ktorý je ochotný s vami aktívne komunikovať a diskutovať o vašich predstavách. Mnoho fotografov komunikovať nevie, alebo nechce. V skutočnosti, práve slabá komunikácia je jednou z najčastejších výhrad mladomanželov voči svojim fotografom. Neodpovedajú na ich otázky včas, alebo vôbec a ak áno, tak len veľmi stroho. Hľadajte fotografa, ktorý vám rád a bez problémov zodpovie na všetky vaše otázky, či požiadavky.

Na fotkách vyzeráte zle
Každý chce na fotkách vyzerať čo najlepšie a v prípade svadobných fotografií to platí dvojnásobne. Je však vedecky dokázané, že väčšina ľudí sa na akýchkoľvek fotografiách tak úplne nepáčia sami sebe (ak teda netrpia nejakou formou narcizmu). Za to môže náš mozog a to, ako sami seba vnímame, ale toto teraz nie je hlavnou myšlienkou týchto riadkov. Hovorím o prirodzenosti. Ak sa na fotkách nepáčite sami sebe – je to normálne. Ak ale na fotkách vyzeráte vyslovene zle – je to vo väčšine prípadov chyba fotografa. Chémia medzi vami a fotografom proste musí fungovať. Ak je to človek priateľský a zábavný, bude sa vám spolu pracovať oveľa lepšie, nálada pri fotení bude dobrá a úsmevy na fotkách budú prirodzené. Naopak, ak to bude niekto mrzutý, nepríjemný, či až diktátorsky a vy sa budete báť k nemu ozvať, aby vás náhodou za niečo “nezjazdil”, na fotkách to bude poznať.

Tip: Pozrite sa detailnejšie na jeho portfólio. Chvíľu nepozerajte len na technickú stránku, ale všimnite si, ako na jeho fotkách vyzerajú ľudia a ako sa tvária. Čo vidíte ? Cítite, že ľudia na nich sú “v pohode” ? Vidíte prirodzené úsmevy, dobrú náladu ? Alebo vážnosť, silený úsmev a nepohodlie ? To všetko je kľúčový faktor toho, ako na fotkách budete vyzerať.

Späť na blog