Fotíme svadbu na mobily
Fotenie svadby na mobil ? Radšej nie…
Akokoľvek paradoxne nasledujúca veta vyznie, dávno preč sú časy, kedy bol svadobný fotograf na svadbe tým jediným fotografom. Dnes je to inak. Elektronika je dostupnejšia ako kedykoľvek predtým a slušné zábery dnes dokáže urobiť ktorýkoľvek telefón. Žijeme v digitálnej dobe. Čo nie je na sociálnych sieťach, akoby sa nestalo. Aj preto mnohí svadobní hostia považujú za samozrejmosť vytiahnuť počas obradu telefón a začať fotiť. Mladomanželský sľub, prvý bozk, prvý tanec…Ak to urobí jeden hosť, dá sa cez to preniesť. Ak to však začne robiť každý tretí, je to problém.
Mať svadobné fotky od viacerých ľudí naraz sa pre mnohé páry môže na prvý pohľad javiť ako výhoda. Mám predsa svoju svadbu zdokumentovanú z viacerých pohľadov, z viacerých perspektív. Pre nás, svadobných fotografov, sú však takíto hostia s telefónom, či s kamerou v ruke nočnou morou. A nie je to len moja predpojatosť. Hostia chaoticky pobehujúci po scéne predbiehajúci sa v tom, kto nájde najvhodnejšie miesto pre svoj záber, dokážu nie len znepríjemniť svadobný deň, ale aj zmariť prácu oficiálnemu fotografovi, a to doslova. Pre svadobného fotografa nie je nič horšie, ako kohosi chrbát v kľúčovom zábere, či odrazy cudzích bleskov, alebo zaostrovacích paprskov na tvárach mladomanželov.
Aj preto sa, hlavne v zahraničí, čoraz viac dostávajú do módy tzv. “unplugged weddings”, čo znamená, že si mladomanželia neželajú, aby hostia počas ich svadby používali mobilné telefóny. Nie len že sa dostávajú do módy, ale sú jedným z najväčších trendov. Mnohí hostia si totiž sami neuvedomujú, ako rušivo pôsobia na svoje okolie, cvakajúc všetko naokolo a taktiež vy, ako mladý pár, určite nechcete mať pri fotografii svojho prvého bozku, v pozadí, alebo pri hlave niečí telefón. Samostatnou kapitolou je aj následné pridávanie týchto fotografií na sociálne siete. Ak už fotíte, buďte opatrní s pridávaním fotografií na internet. Nezabúdajte. Mnoho párov stále dodržiava tradíciu, že ženích smie nevestu vidieť až bezprostredne pred samotným obradom. Žiaľ, v niektorých prípadoch sa stane, že ju aj napriek tomu uvidí skôr – nie však na obrade, ale na Facebooku. A to všetko iba preto, že sa niektorý z hostí okamžite musel na svojom profile pochváliť fotkou z príprav nevesty. Na to pozor!
Na druhej strane, ak čítate tento článok ako svadobný hosť, skúste sa zamyslieť:
* ako budem vyzerať ja na svadobných fotografiách s telefónom pred hlavou ?
* nebudem svojim fotením zdržiavať priebeh svadby ?
* aké pravidlá platia pri fotení v kostoloch a na úradoch ?
* môžem fotiť kedy chcem, čo chcem a ako chcem ?
* mám vôbec vypnutý zvuk na telefóne ?
* neprekážam oficiálnemu fotografovi alebo kameramanovi vo výhľade ?
* neporušujem ako svadobný hosť fotením pravidlá svadobnej etikety ?
Áno, doba je žiaľ taká. Kto nie je online, akoby nežil. Už ani to večerné pivo s partiou v meste by tak dobre nechutilo, keby sme sa tým nepochválili na sociálnej sieti. Chcete však svoje “áno” povedať očiam svojich hostí, alebo hľadáčikom ich telefónov ? Chcete pri ceste k oltáru sledovať dojaté pohľady ľudí, alebo prechádzať uličkou mobilných telefónov ? Pre mňa sú prioritou moji klienti. Vždy robím všetko preto, aby boli spokojní. Preto ma dvojnásobne mrzí, ak mi niekto pokazí dobrý záber. Nikomu ale nemôžem nič zakazovať. Poradiť však áno. Všetkým mojim klientom teda radím, ak je to aspoň trochu možné, obmedziť fotenie svadby na mobil, prípadne nepoužívať mobilné telefóny vôbec. Slušná prosba pred svadbou, alebo pár slovami priamo v svadobnej pozvánke, aby hostia nepoužívali mobilné telefóny, vás môže zachrániť pred zbytočnou neplechou.