Pýtajte sa svojho fotografa

Aké otázky sa fotografa pýtať ?

Určite všetci dobre poznáte starú známu vetu “na blbú otázku, blbá odpoveď”. Tých hlúpych otázok je, žiaľ, plný internet. Týmto článkom nechcem povedať, že sa nemáte svojho fotografa nič pýtať, práve naopak – pýtajte sa svojho fotografa a pýtajte sa veľa. Avšak, pýtajte sa tie správne otázky. Na rôznych svadobných blogoch, či v svadobných magazínoch, všade tam sa často stretávame s rovnakými článkami o “otázkach, ktoré sa svojho fotografa určite opýtajte”. V skutočnosti však ide o jedno veľké klišé a tí ľudia niekedy ani nevedia, o čom píšu. Len máloktorá odpoveď vám totiž reálne v niečom pomôže. Vie ženích, alebo nevesta, aký vplyv má model fotoaparátu na konečný výsledok ? Vedia rozoznať výhody a nevýhody jednotlivých druhov osvetlenia ? Asi ťažko. V nasledujúcich riadkoch prinášam zoznam otázok, ktoré vás nedovedú nikam, spolu s tipmi, čo by vás naozaj malo ako potencionálneho klienta zaujímať.

Zbytočné otázky:

Akú techniku používate ?
Toto je jedna z najčastejších otázok, avšak, väčšina ľudí pravdepodobne sama nevie, akú odpoveď chce na túto otázku dostať a pýtajú sa to iba preto, že to čítali niekde na svadobnom blogu alebo na internete. Ak tu začnem menovať, že používam Tamron 24-70mm G2, či Canon 70-200mm, bude vám táto informácia k niečomu užitočná ? Dosť pravdepodobne ste fotografický amatér, takže vám tieto pojmy aj tak nič nehovoria. A ak aj sa v problematike fotografickej techniky orientujete, stále nemáte garanciu, že ak používam najdrahšiu techniku, som dobrý fotograf a dostanete odo mňa dobré a kvalitné fotografie. Skúsení fotografi dokážu vyčarovať krásne zábery aj so staršou technikou a naopak, babrákovi nepomôže ani 10-tisícová výbava.

Koľko svadieb ste už fotili ?
Aj keď samotnej myšlienke tejto otázky z pohľadu klienta rozumiem, v skutočnosti je úplne zbytočná a hneď vysvetlím, prečo. Za prvé si môže každý fotograf toto číslo vymyslieť, keďže je to defacto neoveriteľný fakt a za druhé, vyšší počet svadieb sa nie vždy musí rovnať lepšej kvalite. Každý fotograf pracuje iným spôsobom. Niektorý nafotí 10 svadieb ročne a robí všetku prácu sám. Iný zase 30 svadieb ročne, ale následné úpravy fotiek za neho robí niekto iný. Niektorí fotografi, hoci majú za sebou desiatky svadieb, môžu byť starí, zatrpknutí, neochotní sa učiť nové veci, akceptovať a prispôsobiť sa novým a stále meniacim sa trendom vo svete svadobnej fotografie. Naopak, mnohí mladí a perspektívni fotografi dokážu vyprodukovať lepšie výsledky, pričom ponúkajú progresívny a profesionálny prístup ku klientovi, aj keď majú za sebou v skutočnosti menej svadieb.

Máte fotografickú školu/vzdelanie ?
Hoci existujú niektoré školy s odbormi zameranými na fotografiu, drvivá väčšina fotografov sa k foteniu dostala inou cestou. Je to prevažne hobby, ktoré sa postupom času stalo prácou. Cit pre fotografiu a kreativita sú vlastnosti, ktoré v sebe fotograf rozvíja praxou. Vzdelanie v tomto prípade nehrá absolútne žiadnu úlohu, vynikajúci fotograf môže byť aj robotník na stavbe.

Aké osvetlenie používate ?
Ak poviem, Metz 44 AF2, alebo Canon Speedlite 600EX-RT s diaľkovým odpaľovačom Canon ST-E3-RT, bude vám to niečo hovoriť ? O tom dosť pochybujem. Mnohí fotografi sa zvyknú chváliť tým, že fotia len naturálne svadobné fotografie za využitia prirodzeného svetla. Na tom popravde nie je nič zlého, avšak, vo väčšine prípadov to znamená, že nevedia, ako správne používať blesk a formulka o prirodzenom svetle je len zastieracím manévrom.

Pýtajte sa svojho fotografa skutočne podstatné otázky:

Sú fotografie vo vašom portfóliu zo skutočných svadieb ?
Jedna z kľúčových otázok. Mnoho fotografov sa prezentuje portfóliom, ktoré…nazvime to, nie je tak celkom reálne. Zaplatia si modelov a modelky oblečené v svadobných šatách, ktorých si následne nafotia pre potreby vytvorenia portfólia a pre komerčné účely. Osoby na fotografiách sú profesionálni modeli, ktorí vedia, ako pózovať a ako sa tváriť. Hovorí sa tomu štylizované fotenie a nemá to nič spoločného so skutočnou svadbou. V “bežných” svadobných podmienkach niektoré výsledky nikdy nedosiahnete. Väčšina ľudí skúsenosti s pózovaním nemá. Preto, ešte predtým, než sa zaľúbite do fotografovho portfólia, opýtajte sa, či pochádza zo skutočných svadieb.

Prečo ste si vybrali takú techniku, s ktorou pracujete ?
Každý vám totiž dokáže odpovedať, čím fotí, ale len skutočný profesionál bude vedieť povedať, prečo.

Aké sú najčastejšie problémy, s ktorými sa pri fotení svadieb stretávate a ako sa s nimi dokážete vyrovnať ?
Skúsený fotograf vám bude vedieť odpovedať na to, čo robiť, ak bude mať nedostatok svetla, čo v prípade, že bude pršať, alebo ak dôjde k nečakanej zmene harmonogramu. Porozprávajte sa o jeho predošlej svadbe, aká bola, na akých miestach fotili a podobne. Takto sa o fotografovi dozviete oveľa viac, ako keď sa len opýtate, koľko svadieb má za sebou.

Ste dostatočne flexibilný v prípade zmeny harmonogramu ?
Máte k dispozícii dostatočnú techniku a skúsenosti na to, ak začne pršať a namiesto parku budeme musieť fotiť v tmavom interiéri ? Ak váš fotograf tvrdí, že je len naturálny fotograf a blesky nepoužíva, prípadne vie používať iba vstavaný blesk na fotoaparáte, radšej ho pošlite kade ľahšie.

Čo v prípade, ak ochoriete ?
Otázka za sto bodov. Každý seriózny fotograf by mal mať plán “B”, alebo dokonca aj plán “C”. Zvyčajne sa to rieši prostredníctvom kolegov z brandže, ktorí za seba občas v prípade potreby zaskakujú. Povedzme si však pravdu, aj oni, hlavne ak príde výpadok na poslednú chvíľu, môžu mať termín vašej svadby už obsadený a žiaden z nich nebude na daný deň k dispozícii. V takomto prípade určite majte v zmluve dohodnuté vrátenie platby v plnej výške. Samozrejme, azda nemusím pripomínať, že sa bavíme o vážnej nehode, alebo o vážnom dôvode. Žiadny seriózny fotograf nezruší fotenie kvôli tomu, že má “soplík”. Verte, že pre neho je vaša svadba rovnako dôležitá, ako pre vás. V živote sa však občas stávajú rôzne veci. Môže mať po ceste k vám dopravnú nehodu, alebo iný naliehavý stav núdze. Nebojte sa, pravdepodobnosť je však malá. Rovnako tak sa môže niečo stať vám. V každom prípade sa ho na to opýtajte.

Ak sa svadba natiahne, ostanete dlhšie ?
Nenechajte sa uspokojiť nepriamou, alebo vyhýbavou formulkou. Žiadajte jasnú odpoveď. Svadobné “balíky” niektorých fotografov sú výborným marketingovým ťahom. Pýtajte sa, aby ste neostali prekvapení, že “fotenie celého svadobného dňa” v skutočnosti končí o 22:00 a nakoniec za fotenie zaplatíte aj dva krát toľko.

Máte aj záložné kusy techniky ?
Ak je odpoveď iná, ako “áno”, utekajte ako najrýchlejšie viete.

Späť na blog