svadobný fotograf košice

Svadobný fotograf – priorita alebo nie ?

V prípade plánovania svadby spravidla prichádza na rad dlhý, priam až nekonečný zoznam vecí, ktoré je treba vybaviť. Vzhľadom na to, že rozpočet býva obmedzený, by mali byť určité veci prioritné. Prečo si myslím, že práve svadobný fotograf ?

Úplne najdôležitejšou vecou na svadbe je samozrejme mladomanželský pár samotný a skutočnosť, že sa svadba vôbec koná. Avšak, pri plánovaní svadby prichádza každý mladý pár do kontaktu s viacerými, nazvime to, dodávateľmi. Či už sú to kvety, kameraman, catering, výzdoba sály, vizážista, kaderník a tak ďalej, každý na tomto zozname Vám povie, že práve on je jeden z tých najdôležitejších. Samozrejme, vybrať pekné kvety, mať super jedlo a krásne šaty je fajn, ale čo z toho by malo byť skutočnou prioritou ?

Často čítam a osobne aj poznám ľudí, ktorí mali tak malý rozpočet, že sa im nepodarilo nájsť fotografa, ktorého by si mohli dovoliť, či podcenili situáciu a na poslednú chvíľu už nikoho nezohnali, alebo si povedali, že fotografa proste nepotrebujú vôbec a ušetrené peniaze radšej investovali inde. V nasledujúcich riadkoch vám poviem, prečo si myslím, že títo ľudia robia chybu a prečo by mal byť práve svadobný fotograf jednou z top priorít svadobného dňa.

Kvety totiž zvednú, koláče sa zjedia, svadobné pozvánky skončia nevedno kde, topánky poputujú späť do krabice, šaty sa znosia, alebo ich vrátite, či predáte, ale fotografia je niečo, čo vám ostane navždy (ak nepodceníte zálohovanie). Práve fotografia totiž zachytáva vaše spomienky. A nie len tak hocijaké spomienky, ale spomienky na výnimočný deň, na deň, na ktorý nikdy nezabudnete. Rozpráva váš príbeh, ktorý môžete ukázať rodine, svojim deťom, vnúčatám, či priateľom. Je to niečo, čo si budete navždy vážiť.

Jeden deň, kopec spomienok
Vyššie som spomenul ľudí, ktorí neprikladali svadobnej fotografii extra veľkú dôležitosť. Treba si však uvedomiť, že po svadbe vám (samozrejme okrem partnera) zo svadby neostane prakticky nič, okrem spomienok. A práve fotografie nám umožňujú tieto spomienky prežívať znova a znova, aj po dlhých rokoch. Fotografia je moment, fotografia je emócia. Vždy budem tvrdiť, a za tým si stojím, že jedna svadobná fotografia visiaca nad posteľou alebo položená na nočnom stolíku, je viac, ako desaťhodinové video. Fotografia je príbeh, ktorý si budete pamätať navždy.

Čo však v prípade, ak nemáte dostatočný rozpočet ? Nie každý sa totiž narodil do bohatej rodiny, s čím absolútne súhlasím. Odpoveď je prostá – zvážte priority. Všimne si niekto, že ste ušetrili na kvetoch ? Všimnú si vaši hostia, že nebudú piť drahé víno a jesť exkluzívne menu ? Bude veľkým hriechom, ako vo výslužke nebude najdrahší alkohol a namiesto 30 koláčov ich tam bude 20 ? Čo ak vás k obradu neprivezie limuzína ? Bude niekomu prekážať, ak namiesto päťposchodovej torty bude na stole trojposchodová ? Bude to vadiť vám dvom ? Na druhej strane, budete spokojní, ak vám zo svadby neostanú žiadne spomienky ? Ak nebudete môcť ukázať deťom vôbec nič ? Čo z toho je dôležitejšie ? Kvety, ktoré zvednú alebo skončia v smetnom koši ? Torta, ktorá sa zje ? Alebo spomienky, ktoré ostanú navždy ?

Fotograf by preto mal byť určite v prvej trojke svadobného zoznamu. Dá sa ale ušetriť aj na ňom, alebo je to všetko len o odriekaní niečoho iného ? Už v článku ako si vybrať fotografa, som naznačil, že vo finančne dobre rozvrhnutej svadbe, by svadobný fotograf, eventuálne v súbehu s kameramanom, nemal zabrať viac, ako 10% celého rozpočtu. Nemusíte však prepadať panike hneď, ako uvidíte cenník prvého z nich. Fotografov je mnoho a ponúkajú rôzny rozsah služieb a balíkov, počnúc od úplne základných, až po full servis. Nezabúdajte ani na skutočnosť, že vo svete svadobných fotografov nie vždy platí, že drahší je lepší. Položte si otázku, na ako dlho fotografa potrebujete ? Od príprav, až po posledný tanec, alebo len na samotný obrad ? Aký fotografický štýl preferujete ? Hľadajte, premýšľajte a vyjednávajte. V tomto biznise je totiž možné dosiahnuť oboje – aj kvalitu, aj cenu.

Prečo sa ceny fotografov tak líšia ?
Podobne, ako v iných odvetviach, aj pri fotografoch ponúka trh rôzne cenové možnosti, tie lacnejšie, aj tie drahšie. Treba však zdôrazniť, že skutočnosť, že zaplatíte viac, ešte nemusí znamenať vôbec nič – ani lepšie fotky, ani viac skúseností. Mnoho fotografov si totiž pýta za svoje služby neprimerane veľa, aj napriek tomu, že nemajú skúsenosti a sú v biznise pomerne krátko. Robia tak len kvôli tomu, aby nepodliezali ceny konkurencie, alebo aby nepôsobili príliš lacným dojmom. Pretože ľudia nemajú radi lacné veci. Samotnému podliezaniu cien sa ešte niekedy budem bližšie venovať v samostatnom článku.

Na čom všetkom sa ešte dá v prípade fotografa ušetriť ?

* Ceny sa zvyknú líšiť v závislosti od regiónu. Dá sa predpokladať, že fotograf z Bratislavy si opýta viac, ako fotograf napríklad z Rimavskej Soboty, aj napriek porovnateľnej kvalite.

* Cestovné náklady fotografa – ako som už raz spomínal, dobrý fotograf za vami pricestuje kdekoľvek. Rátajte však s tým, že tieto cestovné náklady v končenom dôsledku zaplatíte vy a budú zahrnuté v celkovej sume. Preto si myslím, že je lepšie hľadať skôr lokálnych fotografov z vášho okolia.

* Ponúkané balíky – u mnohých fotografov si kupujete balíky, ktoré zahŕňajú rôzne úkony. Často sa tak stane, že základné balíky sú síce cenovo dostupné, ale neobsahujú to, čo hľadáte. Drahšie balíky naopak obsahujú vaše požiadavky, ale zahŕňajú aj úkony, o ktoré nemáte tak celkom záujem. Ste teda nepriamo nútení platiť aj za niečo, čo reálne nechcete. Vyberte si fotografa, ktorého zloženie balíkov vám vyhovuje. Alebo mi napíšte, čo skutočne potrebujete.

* Sledujte rôzne akcie, čí mimosezónne zľavy

Všetky tieto úkony si vyžadujú svoj čas. Možno nenájdete ideálneho fotografa hneď v prvý deň hľadania, ba ani v druhý. Lenivým však ruže nekvitnú. Nenechajte sa odradiť tým, že sa to nedá. Radšej stráviť mesiac hľadaním fotografa, ako celý život bez spomienok zo svadby. Práve preto by svadobný fotograf nemal byť luxusom, ale jednou z priorít.

Späť na blog