Veľká alebo malá svadba ?
Rozhodnúť sa, koho na svoju svadbu vlastne pozvať, môže byť často náročnejšia úloha, ako sa na prvý pohľad zdá. Teoreticky je to jednoduché – pozveme len blízku rodinu a pár známych…ak však príde na lámanie chleba a začne sa písať konkrétny zoznam osôb, zrazu zisťujeme, že ak ide Jožko, mala by ísť aj Katka a ak ide Katka, tak aj Vierka…a tá má vlastne ešte brata, ktorý má dve deti a takto sa nám zoznam ľudí postupne rozrastá, niekedy až nad naše očakávania a možnosti. Rovnaký problém môže nastať pri hľadaní fotografa na fotenie malej svadby.
Aby sme sa bavili o reálnych číslach, podľa štatistík portálu finance.sk z roku 2018, priemerná slovenská svadba o počte 50 hostí, vychádza na zhruba 5 225€. Je teda iba na vás, či sa rozhodnete pre väčšiu svadbu a väčšiu investíciu, alebo zorganizujete menšiu svadbu a ušetrené eurá radšej využijete na dobrú svadobnú cestu, alebo zariadenie domácnosti. Už na úvod Vás sklamem – nie, nepoviem Vám, koho každého máte a nemáte na svoju svadbu zavolať. Môžeme sa však bližšie pozrieť na to, aké výhody a naopak, aké nevýhody so sebou prináša malá, respektíve veľká svadba, čo Vám v končenom dôsledku môže pomôcť v rozhodnutí, akú svadbu vlastne chcete a lepšie si naplánovať svadobný rozpočet, ako aj fotografa na fotenie malej svadby.
Veľká svadba
Výhody
* Žiadny stres pri zozname hostí – pri plánovaní veľkej svadby skutočne nemusíte premýšľať nad tým, či pozvete aj strýka alebo sesternicu, s ktorou ste len v občasnom kontakte. Všetci sú pozvaní, čím viac ľudí, tým lepšie.
* Lepšia zábava – ak chcete poriadnu tanečnú párty, veľká svadba je niečo pre vás. Veľké svadby v sebe nesú istý typ nezameniteľnej energie. Každému sa lepšie tancuje vo väčšom dave ľudí, takže viac hostí spravidla znamená viac ľudí na parkete a celkovo lepšia zábava, na ktorú sa len tak nezabúda.
* Nové vzťahy medzi hosťami – netreba zabúdať na to, že hoci ide o váš veľký deň, svadba nemusí byť stále len o vás dvoch. Práve svadby sú skvelým miestom, kde sa môže stretnúť aj vzdialenejšia rodina a priatelia, ktorí sa bežne nestretávajú a vytvoria medzi sebou nové vzťahy, či utužia tie existujúce. Čím viac hostí, tým viac príležitostí na spoznávanie sa. A niekedy z takej svadby vznikne aj ďalšia svadba :)
* Vydrží dlhšie (?) – nuž a pre tých viac poverčivých malá kuriozita na záver. Podľa štatistík portálu Psychology Today, manželstvá uzatvorené pred väčšou skupinou ľudí majú menšiu pravdepodobnosť krachu, tak hor sa do pozývania.
Nevýhody
* Cena – logicky a samozrejme, väčšia svadba rovná sa vyššie výdavky.
* Viac plánovania – čím väčšia svadba, tým viac práce s plánovaním. Či už pozvánky, časový harmonogram, rozvoz hostí, zasadací poriadok, to všetko sa násobí počtom hostí a veľké svadby niekedy dajú poriadne zabrať.
* Menej osobná – nezabúdajte, že všetci ľudia, ktorých na svadbu pozvete, sa s Vami počas svadobnej párty budú chcieť fotiť, rozprávať, alebo s Vami tancovať. Pri veľkých svadbách preto máte menej času plnohodnotne sa venovať každému z nich a niektorým preto len poprajete dobrú zábavu.
Malá svadba
Výhody
* Cena – pri nákupe potravín možno platí, že väčšie balenie je lacnejšie, ak však ide o svadbu, každý hosť sú výdavky navyše. Dlhší zoznam hostí preto takmer s určitosťou znamená viac peňazí.
* Menej stresu – v prípade kratšieho zoznamu hostí, je plánovanie svadby menej stresujúce a časovo menej náročné. Vždy je jednoduchšie zorganizovať menšiu, ako väčšiu skupinu ľudí. To všetko platí aj pri presunoch, spoločnom fotení a tak ďalej.
* Viac osobnejšia – menšie svadby bývajú viac osobnejšie, preto sa v poslednej dobe tešia čoraz väčšej obľube. Keďže ste sa rozhodli pozvať len blízkych ľudí, Vy a Váš partner budete mať viac času na rozhovory s blízkymi a nebudete lietať od jedného hosťa k druhému. Nestane sa, že vám bude gratulovať úplne cudzí človek, alebo že sa strýko Karol bude pri zadnom stole nudiť, či nebodaj nebude mať čo piť. Pri malom počte hostí máte o všetkom dokonalý prehľad.
Nevýhody
* Niektorých urazíte – mať krátky zoznam hostí automaticky znamená, že niektorí proste prídu skrátka. Áno a tušíte správne, aj bratranec Tibor z piateho kolena, ktorého ste naposledy videli, keď ste mali 10 rokov, sa urazí za to, že ste ho nepozvali. Nuž, taký je život, všetkým sa vyhovieť nedá.
* Komornejšia atmosféra – ak ste parketový lev, nemusí vám atmosféra menšej svadby úplne vyhovovať. S menším počtom hostí čakajte skôr uvoľnenejšiu atmosféru a viac rozhovorov, ako bujarú zábavu.
* Čo ak nikto nepríde ? – pri svadbách vždy platí jedna stopercentná pravdepodobnosť. Stále sa nájdu ľudia, ktorí napokon svoju účasť z akýchkoľvek dôvodov odrieknu. Samozrejme, myšlienku o tom, že “nikto nepríde” neberte doslova. Ak sa ospravedlní desať ľudí zo sto, nič hrozné sa nedeje. Ak ale nepríde desať ľudí z tridsať, predstava poloprádznej sály je hrozivá.
Či už sa rozhodnete pre veľkú, alebo malú svadbu, určite urobíte dobre. Dôležité je, že ste sa pre ňu vôbec rozhodli. Všetko má svoje výhody, aj nevýhody. Každému v živote nikdy nevyhoviete. Rovnako tak to platí aj v prípade svadby. Či už bude tak, alebo onak, jedna otázka však stále visí nad ostatnými – kto to všetko platí ? Ak svadbu platíte vy, máte väčšiu slobodu voľby. Ak ju platia vaši rodičia, bude ťažké ich presvedčiť o opaku. Nie nadarmo sa hovorí, kto platí, ten má pravdu. A ak náhodu svadbu platí druhá strana, tak vezmite pero a začnite písať zoznam hostí :)