Najčastejšie svadobné chyby

Podľa dlhodobého prieskumu klenotníctva Dana Rebecca, až 76% párov ľutuje niektoré svoje rozhodnutia pred a počas svadobného dňa a ak by mali možnosť opakovať svoju svadbu, naplánovali by si ju inak. Ako raz povedal Otto von Bismarck, “iba hlupák sa učí na svojich vlastných chybách, rozumný človek sa učí z chýb druhých”. V nasledujúcich riadkoch som sa pozrel na najčastejšie svadobné chyby, ktoré ľudia po svojej svadbe ľutovali. Ak aj vy plánujete svadbu, čítajte pozorne a radšej sa poučte z chýb tých druhých.


1. Rezervujte si svoje miesto na fotenie čo najskôr

Hlavne vo väčších mestách platí, že v hlavnej svadobnej sezóne sa môžu notoricky známe miesta veľmi rýchlo obsadiť. Mnoho párov sa prv zameriava na hľadanie šiat, topánok a doplnkov neuvedomujúc si, že medzitým im môže niekto “vyfúknuť” miesto. Napríklad v Košiciach a okolí sú najžiadanejšími miestami na fotenie budova historického divadla, Botanická záhrada, či kaštieľ Budimír. To isté platí aj o kostoloch. Dóm sv. Alžbety je v sezóne vyťažený na maximum. Ak teda máte svoje vysnívané miesto, treba na to myslieť v dostatočnom predstihu.

2. Komunikáciu niekomu zverte
Počas svojho veľkého dňa určite nechcete celý deň behať s telefónom v ruke a riešiť, prečo torta ešte neprišla, prečo mešká kaderník, alebo kňaz stojí v dopravnej zápche, či vysvetľovať sto ďalším hosťom, ako sa dostanú do svadobnej sály. Organizačnými a komunikačnými povinnosťami poverte známeho alebo člena rodiny.

3. Vytvorte si zoznam vecí, ktoré sa Vám páčia a ukážte ho svojmu fotografovi
Ak uprednostňujete konkrétny fotografický štýl, konkrétnu úpravu fotiek alebo pózy, ktoré sa Vám páčia, ukážte ich svojmu fotografovi a odkonzultujte to s ním. Mať jeden vysnívaný záber je omnoho dôležitejšie, ako sto fotiek dejiska zo sto rôznych uhlov. Plakať nad rozliatym mliekom už nemá zmysel.

4. Svadobnú cestu si neplánujte hneď po svadbe
Toto je vec, ktorú si väčšina mladomanželov neuvedomuje. Ísť na svadobnú cestu bezprostredne po svadbe je možno romantické, ale určite nie rozumné. Počas svadobného dňa ste hore od samého rána (mnohí od nervozity nespia ani noc predtým). Aj pri tom najoptimistickejšom scenári sa dostanete do postele niekedy okolo tretej nad ránom, extrémne unavení po náročnom dni. Určite nechcete hneď ráno vstávať, alebo na svadobnej ceste prvý deň prespať. Radšej si naplánujte svadobnú cestu dva až tri dni po svadbe a nasledujúci deň si môžete v kľude oddýchnuť, alebo ho stráviť s rodinou, či priateľmi, ktorí ešte nestihli odcestovať domov.

5. Fotograf alebo kameraman ?
Zaujímavým faktom je, že podľa prieskumov, sú dva najnezabudnuteľnejšie faktory svadby miesto jej konania a svadobné fotografie. Jedna krásna svadobná fotografia nad posteľou má väčšiu emočnú hodnotu, ako desaťhodinové video. Ak teda máte obmedzený rozpočet, alebo sa z iného dôvodu neviete rozhodnúť, či fotograf alebo kameraman, voľte fotografa. Niektorí fotografi popri fotení ponúkajú aj vytvorenie krátkeho klipu, ktorý mnohým mladomanželom postačuje ako náhrada plnohodnotného videa.

6. Uvoľnite sa, ľudia sa prišli baviť
Bez ohľadu na to, ako dokonale svadbu naplánujete, stále sa vyskytnú nejaké chyby. Nezúfajte a nebuďte kvôli tomu smutní. Užívajte si svoj svadobný deň, pretože vaše starosti trvajú chvíľu, ale vaše manželstvo je na celý život. O pár rokov sa už len pousmejete nad tým, že vám priniesli zlé kvety, nedostali ste koláč, alebo DJ zahral zlú skladbu. Nezabúdajte, že ľudia sa prišli baviť. Väčšina z nich si preto menších nedostatkov ani len nevšimne.

7. Nepozývajte hostí, ktorých nepoznáte
Je to váš svadobný deň a mali by ste ho stráviť s ľuďmi, ktorých poznáte. Podľa veľkosti svadby, máte na každého hosťa iba obmedzený čas, preto by ste ho mali stráviť s ľuďmi, ktorí pre vás niečo znamenajú. Kecať s najlepším kamarátom vášho nevlastného otca, ktorého ste nikdy predtým nevideli, nie je to pravé orechové. Nehovoriac o záťaži na svadobný rozpočet.

8. Vyhraďte si aspoň dve hodiny na portrétne fotografovanie
Ak sa bude portrétne fotenie konať počas svadobného dňa, je dobré si naň vyhradiť aspoň dve hodiny. Hoci sa môžu dve hodiny pred objektívom zdať ako večnosť, nie je dobré sa ponáhľať na úkor toho, že sa niečo odflákne. Hostia počkajú, nemajte strach. Naplánujte si aspoň dve hodiny, poďakujete mi neskôr.

9. Nezabúdajte na skutočný význam svadby
Svadobný deň je predovšetkým o sobáši dvoch ľudí, ktorí to myslia vážne pri svojej spoločnej životnej ceste, o čase strávenom so svojimi blízkymi či s rodinou. Nie je to o perfektnom účese, o kvetoch, o svadobnej torte alebo o vopred pripravenom tanci.

10. Nájdite si čas na každého hosťa
A na záver bonusový tip – úplne najčastejšie mladomanželia ľutovali to, že sa počas svojho svadobného dňa málo venovali hosťom, ktorí sú dôležití v ich živote. Hlavne pri veľkých svadbách a pri veľkom počte hostí na to netreba zabúdať a nájsť si na každého pár minút.

Späť na blog